Nadia Szagdaj podbija Niemcy

W marcu nakładem wydawnictwa Freiraum Verlag, w serii „Nowa polska literatura” ukaże się w Niemczech I tom trylogii „Kroniki Klary Schulz” wrocławskiej autorki Nadii Szagdaj.


W Polsce książkę wydała wrocławska oficyna Bukowy Las pod tytułem „Sprawa pechowca”. W Niemczech książka będzie miała tytuł „Die letzte Arie” (Ostatnia aria). Również drugi tom przygód detektyw Klary jest w przygotowaniu i Freiraum Verlag planuje go wydać jeszcze w tym roku.

- Tłumaczką książki jest Paulina Schulz, pomysłodawczyni serii „Nowa literatura polska”. Tłumaczyła też na niemiecki powieści Marka Krajewskiego, Manueli Gretkowskiej, Marii Nurowskiej – mówi Nadia Szagdaj. – To ona zainteresowała się moimi książkami i postanowiła od nich rozpocząć serię polską w wydawnictwie Freiraum Verlag. Myślę, że niemieccy czytelnicy czekają na książki z dawnego Breslau, a tłumaczka dobrze odczytała ich potrzeby.

Niemieckie stacje telewizyjne chcą również wyprodukować serial na podstawie „Kronik Klary Schulz”. – Dwie niemieckie stacje interesowały się moimi książkami. Trwają rozmowy i mam nadzieję, że projekt dojdzie do skutku – potwierdza autorka.

Nadia Szagdaj jest autorką trylogii „Kroniki Klary Schulz” („Sprawa pechowca”, „Zniknięcie Sary”, „Grande Finale”). Jej bohaterką jest  przebojową panią detektyw z Breslau, której przed rozwiązaniem sprawy nie powstrzyma zasznurowany gorset ani społeczne konwenanse. Pisarka urodziła się we Wrocławiu w 1984 r. Z wykształcenia jest wiolonczelistką i śpiewaczką operową. Pisać zaczęła jako nastolatka. Debiutancką książkę opublikowała w 2009 r. Pierwsza powieść kryminalna z cyklu „Kroniki Klary Schulz” ukazała się na początku 2013 r. nakładem wydawnictwa Bukowy Las.  - Starałam się wejść w Breslau w klimacie kryminału, ale jednocześnie pokazać, jak bardzo mi się to miasto podoba. Nie chciałam z niego robić siedliska zła. Wrocław jest piękny i boli mnie, gdy widzę, że są ludzie, którzy go nie szanują. Mażą po ścianach wyremontowanych kamienic, wyprowadzają psy na chodniki i nie sprzątają po nich. Staram się przedstawić Wrocław poetycko, pokazać świetność dawnego Breslau, jego architektury, uświadomić czytelnikom, jak dynamicznie miasto się rozwijało, zmieniało, przebudowywało. Do dziś przecież podobają się nam właśnie dawne miejsca i ubiegłowieczna architektura – mówiła w wywiadzie dla wroclaw.pl

W ubiegłym tygodniu miała premierę jej nowa książka. „LOVE” to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, którego akcja rozgrywa się we współczesnym Wrocławiu. Wątki kryminalne i erotyczne równoważą się tu z warstwą obyczajową, a spoza intrygującej fabuły przeziera głębsze przesłanie. 

Zgłoś uwagę