Nadchodzą zmiany w bankach

Czym nas zaskoczą?

mRachunki płacone przez Google Glass, wirtualne oddziały oraz hologramy zamiast bankowych doradców - to najbliższa przyszłość polskich banków. Niektóre do zmian już się szykują. Co jeszcze odmieni świat finansów?

2014 rok z pewnością będzie pod znakiem rozwoju płatności mobilnych. Choć mówi się o tym od dawna, wciąż nie jest to powszechnie stosowane rozwiązanie. A zmieniać się to będzie nie tylko za sprawą telefonów komórkowych i smartfonów. Będą to również tzw. wearable technologies, czyli gadżety, które możemy ubrać jak bransoletkę lub założyć niczym okulary. Są już inteligentne zegarki (smart watch) i okulary (Google Glass).

- Już w niedługiej przyszłości klienci będą mogli sprawdzić bezpośrednio na ekranie swojego zegarka saldo konta - twierdzi Rafał Witczak, dyrektor biura Bankowości Elektronicznej dla klientów detalicznych banku Pekao SA.

Możliwe będzie również zeskanowanie kodu QR inteligentnymi okularami, co pozwoli na szybsze i łatwiejsze opłacenie rachunków. Rafał Witczak nie wyklucza, że już wkrótce wykonamy przelewy za pomocą komend głosowych np. jadąc samochodem do pracy.

Nie zapominajmy również o płatnościach zbliżeniowych z wykorzystaniem NFC. To technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, ułatwiająca wymianę danych pomiędzy urządzeniami. Choć jest obecna w płatnościach mobilnych nie od dzisiaj, nie wykorzystano w pełni jej możliwości.

Co zatem może nas czekać? - Integracja wielu kart różnych operatorów i z różnych banków na karcie SIM telefonu. Umożliwienie łatwego zarządzania środkami w elektronicznej portmonetce dzięki prostej aplikacji dającej dodatkowo możliwość wypłaty z bankomatu bez posiadania karty bankomatowej i przesyłanie gotówki między dwoma telefonami - podpowiada Konrad Pluciński, ekspert MarketMoney.pl.

Pisząc o płatnościach mobilnych nie sposób pominąć aplikacji, które są tworzone przez same banki. Jest iKasa, PeoPay oraz IKO. Pozwalają one płacić przy użyciu smartfona w sklepach, w internecie, przesyłać pieniądze na numer telefonu lub wypłacać gotówkę z bankomatów. Poszczególne aplikacje są kierowane do klientów konkretnych banków, ale nie zawsze. Z IKO, której operatorem jest PKO Bank Polski, mogą korzystać również osoby niemające konta w tym banku. - Program jest tworzony przy udziale wiodących na naszym rynku banków oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej. Powstanie krajowy standard płatniczy - zaznacza Michał Panowicz, dyrektor mBanku w obszarze marketingu i rozwoju biznesu detalicznego. Czyta więcej...

Zgłoś uwagę