wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:16

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Trwa drugi nabór do wrocławskich mieszkań treningowych

Bezrobotni, walczący z uzależnieniem, opuszczający rodzinę zastępczą czy samotni rodzice – to między innymi te osoby mogą ubiegać się o mieszkanie treningowe we Wrocławiu. Ruszył kolejny nabór chętnych do zamieszkania w takich lokalach.

Reklama

Już ponad 30 osób skorzystało z mieszkań treningowych, kótre powstały w ramach unijnego projektu „Droga do samodzielności” prowadzonego przez Fundację Inicjowania Rozwoju Społecznego we współpracy z Gminą Wrocław i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W sumie do końca lutego 2022 r. zamieszka w nich 120 potrzebujących wrocławian. 

Ruszył drugi nabór 

Obecnie trwa drugi nabór do projektu. Jak podkreśla Zenon Jasyk z Fundacji Inicjowania Rozwoju Społecznego, zainteresowanie mieszkaniami treningowymi jest duże. Wiele osób chce próbować się usamodzielnić i szuka pomocy, by stanąć na „własne nogi”. 

– My im w tym pomagamy. Nie tylko dając dach nad głową, ale także oferując pomoc psychologiczną, terapeutyczną i prawną. Organizujemy też szereg bezpłatnych treningów i warsztatów. Służymy także wsparciem w różnych sytuacjach losowych. Przykładowo, gdy nasi lokatorzy przebywali na kwarantannie, przywoziliśmy im pod drzwi jedzenie – mówi Zenon Jasyk, opiekun mieszkań. – Naszym priorytetem jest też pomoc w znalezieniu pracy, jeśli osobista sytuacja naszych mieszkańców na to pozwala – podkreśla.

W mieszkaniu treningowym można przebywać od 3 do 6 miesięcy. Lokatorzy nie płacą czynszu ani żadnych opłat za media. 

Lokatorzy mieszkań treningowych w trakcie wspólnych zajęć, źródło: Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego

Wsparcie w dążeniu do samodzielności

W lokalu treningowym przez ponad 5 miesięcy mieszkał pan Jerzy.

– Dobrze, że jest tego typu pomoc dla osób potrzebujących, choć szkoda, że tylko na maksymalnie 6 miesiecy. Dużym wsparciem dla mnie były systematyczne rozmowy z psychologiem i oczywiście to, że mam dach nad głową. Dotychczas mieszkałem w namiocie, czy w tzw. bunkrach – opowiada. – Udało mi się znaleźć pracę, złożyłem też wniosek o mieszkanie socjalne – dodaje. 

6 lokali we Wrocławiu

We Wrocławiu jest 6 mieszkań treningowych, w tym jedno przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Mają powierzchnię ok. 110 mkw, są 3 lub 4-pokojowe, w pełni wyposażone i umeblowane. 

W lokalach mogą zamieszkać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, m.in: długotrwale bezrobotne, walczące z uzależnieniami, potrzebujące wsparcia asystenta, o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, opuszczające rodzinę zastępczą, samotni rodzice lub opiekunowie z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, a także osoby opuszczające ośrodki czy zakłady karne. 

Projekt wpiera wrocławski MOPS

– Programy, które w kompleksowy sposób pozwalają wyjść osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym są bardzo istotną częścią szeroko rozumianej pomocy społecznej. Uczestnicy takich projektów jak „Droga do samodzielności” korzystają nie tylko z mieszkań treningowych, ale także z poradnictwa prawnego czy psychologicznego, a także bezpłatnych kursów i szkoleń zwiększających ich kompetencje – mówi Anna Bytońska, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu angażuje się w 4 tego typu projekty: „TRAMPOLINA – mieszkania wspomagane”, „Housing First – najpierw mieszkanie”, „Droga do domu” oraz właśnie „Droga do samodzielności”. Przy czym, w pierwszym z nich jest prowadzony przez MOPS, a w pozostałych projektach liderami są organizacje pozarządowe. 

Jak można się zgłosić?

Osoby, które chcą wziąć udział w projekcie i zamieszkać w jednym z mieszkań treningowych we Wrocławiu, powinny wypełnić dokumenty rekrutacyjne zamieszczone na stronie Fundacji Inicjowania Rozwoju Społecznego i złożyć je w biurze projektu (ul. Ruska 61/34, 50-079 Wrocław).

– Zapraszamy do naszego biura. Na miejscu pomożemy wypełnić dokumenty oraz odpowiemy na wszelkie pytania związane z projektem – dodaje Zenon Jasyk.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.firs.org.pl i dzwoniąc do fundacji: 794 587 136 lub 71/ 72 42 298 lub wysyłając maila na adres: [email protected]

Projekt „Droga do samodzielności – stworzenie 30 miejsc świadczenia usług społecznych w ramach 6 mieszkań treningowych na obszarze Miasta Wrocławia” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego. Lokale udostępniła gmina Wrocław.

Łączny koszt projektu to prawie 2 miliony złotych.

Czytaj też: Wrocławskie mieszkania treningowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl