Na stadionie o energetyce

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Innowacji Energetycznych InEnerg


Innowacje w energetyce konwencjonalnej i odnawialnej oraz budownictwo energooszczędne to główne tematy Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznych InEnerg, które rozpoczęły się na wrocławskim stadionie.

- Targi te są doskonałą okazją do zapoznania się z nowościami w branży energetycznej – twierdzi Małgorzata Bartkowski, Projekt Manager InEnerg. - Będą to zarówno innowacje w energetyce konwencjonalnej, jak i te, które dotyczą odnawialnych źródeł energii. Impreza ta ma charakter międzynarodowy, jednak region, na którym chcemy skupić szczególna uwagę to obszar w rejonie Odry i Nysy Łużyckiej. Tam właśnie spotykają się trzy kraje - Polska, Niemcy i Czechy. To właśnie zagadnienia energetyczne dotyczące tego regionu, będą nas szczególnie interesowały. Również w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat obserwujemy ogromny postęp w zakresie efektywności energetycznej. Jednak wciąż jest ona około cztery razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich, jak Wielka Brytania czy Irlandia i około dwa razy niższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej. Liczby te świadczą o ogromnym potencjale Polski w zakresie oszczędzania energii.

Inteligentne zarządzanie budynkiem, badania termowizyjne, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, kolektory słoneczne i pompy ciepła oraz energooszczędne oświetlenie to zagadnienia, które były głównymi tematami konferencji pt. „Efektywność energetyczna i wykorzystanie OZE w budynkach użyteczności publicznej i budownictwie mieszkaniowym”, która rozpoczęła targi.

Ważnym wydarzeniem, które odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznych InEnerg, będzie również konferencja „Inteligentne Sieci Energetyczne w Polsce – perspektywy wdrożenia i wpływ na uczestników rynku”, którą zaplanowano na 6 marca. Jej uczestnicy dowiedzą się dlaczego technologia smart grid może mieć zbawienny pływ na nasze środowisko. Konferencja obejmie trzy główne bloki zagadnień: „Inteligentne Sieci Energetyczne w Polsce – wyzwania na najbliższe lata”, „Instalacje prosumenckie i sieć niskich napięć” oraz „Smart Consumer jako użytkownik inteligentnego domu w inteligentnej sieci”.

- Celem projektu jest popularyzacja idei smart grid oraz zwiększenie świadomości rozwiązań technologicznych w Polsce – wyjaśnia Krzysztof Brzozowski, prezes stowarzyszenia oraz szef Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy.

Poza innowacjami energetycznymi, podczas targów InEnerg zostaną również poruszone bieżące tematy dotyczące energetyki. Jednym z nich będzie problem starych i przeciążonych sieci energetycznych, z którym zmaga obecnie się wiele europejskich krajów.

Międzynarodowe Targi Innowacji Energetycznych InEnerg potrwają do 6 marca 2014 r.

Katarzynka Kunka

Zgłoś uwagę