wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Na pomoc Okapi. Akcja wrocławskiego ZOO

Afrykańskie kopalnie rzadkich metali, wykorzystywanych m.in. w telefonach komórkowych, powodują degradację środowiska naturalnego, m.in. w Ugandzie i Kongo, gdzie żyją zagrożone wyginięciem okapi. Wrocławskie ZOO apeluje: oddając stary telefon komórkowy masz wpływ na ograniczenie zniszczeń rejonu, w którym żyją te urocze zwierzęta.

Reklama

Światowy Dzień Okapi, który przypada na 18 października, to idealna okazja do tego, aby mówić o zagrożeniach, które dotyczą okapi i innych gatunków zamieszkujących ten sam obszar. Z tego powodu wrocławskie zoo zdecydowało się uczynić swoich mieszkańców – okapi Hazina, Maiko i Nkozi, ambasadorami w walce o przetrwanie. Do końca roku będzie namawiać zwiedzających i wrocławian do recyklingu starych telefonów.

- Właściwie chcemy nie tylko namawiać do oddawania starych telefonów, ale również do zastanowienia się czy mamy potrzebę zmieniania aparatu na nowy, gdy stary wciąż dobrze działa - mówi Anna Mękarska, koordynator ds. ochrony gatunkowej we wrocławskim zoo i pomysłodawczyni akcji. - To małe kroczki, ale jeśli w tym roku uda nam się z informacją dotrzeć do kilku tysięcy osób, to mamy nadzieję, że za rok będzie ich więcej, a w następnym jeszcze więcej. W końcu chodzi nie tylko o jeden gatunek, ale o cały ekosystem.

Jak związek mają okapi i telefony komórkowe? Do ich produkcji używa się cennych i rzadkich metali. Między innymi tantal, złoto, wolfram i cyna pozyskiwane są kosztem środowiska naturalnego – siedlisk dla niezliczonej ilości gatunków roślin i zwierząt.  Tantal na przykład, służy do produkcji bardzo małych kondensatorów, niezbędnych do działania prawie wszystkich urządzeń elektronicznych, w tym telefonów komórkowych i komputerów. Uzyskuje się go z rudy koltanu wydobywanej w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Nigerii, Rwandzie, Ugandzie, Australii, Brazylii czy Kanadzie.

Aż 64 proc. światowych złóż koltranu znajduje się w Demokratycznej Republice Konga, czyli ostatnim miejscu występowania okapi. Tam też występują złoża innej rzadkiej rudy – kasyterytu. Wydobycie tych wszystkich cennych złóż metali powoduje bezpośrednie zanieczyszczenie środowiska. W Kongo walka o wydobycie tantalu wywołała trwający od 20 lat konflikt zbrojny, który pochłonął co najmniej pięć milionów istnień ludzkich  i przyniósł śmierć milionom zwierząt wszystkich gatunków występujących w tym rejonie. Wiele z nich wpisane jest na listę gatunków zagrożonych lub skrajnie zagrożonych wyginięciem. Jednym z nich jest OKAPI (Okapia johnstoni), niezwykle rzadki ssak z rodziny żyrafowatych, endemit zamieszkujący m.in. lasy Ituri i Maiko w Demokratycznej Republice Kongo. Gatunek ten odkryto dość późno, bo w 1901 roku. Pod ochroną gatunek ten jest od roku 1932. Choć przypomina z wyglądu zebrę (dzięki białym pręgom na zadzie), to genetycznie jest bliskim kuzynem żyrafy.

Zasady akcji są proste. - Wystarczy oddać stary telefon do recyklingu w ZOO we Wrocławiu, bez konieczności kupowania biletu i wschodzenia na teren ogrodu. W Punkcie Obsługi Klienta od 18 października do końca roku znajduje się specjalna puszka, do której można wrzucić aparat. Dodatkowo, uzyskane z recyklingu pieniądze, bezpośrednio pomogą ratować okapi, ponieważ trafią do rezerwatu w Kongo - wyjaśnia Marta Zając-Ossowska, kierownik marketingu i edukacji we wrocławskim zoo.

Do akcji włączają się również opiekunowie okapi, którzy w dniu święta swoich podopiecznych i w najbliższy weekend – 22 i 23 października od 11:30 do 15:00 będą o opowiadać o tych niezwykłych zwierzętach i przekonywać, że warto im pomóc i namawiać do tego rodzinę oraz znajomych.

Akcję ratowania okapi mogą wspierać osoby spoza Wrocławia. Wystarczy oddać telefon do firmy recyklingowej i przekazać uzyskane w ten sposób pieniądze na konto wrocławskiego zoo: 48 1020 5226 0000 6202 0532 5677 z dopiskiem OKAPI. Całość wpłat zostanie przekazana na ratowanie okapi w Kongo.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl