Na półmetku Śląsk na 8. pozycji

Na półmetku rundy zasadniczej WKS zajmuje 8. miejsce w LOTTO Ekstraklasie z 21 punktami na koncie. Jak oceniają przedstawiciele klubu -  rundę jesienną można uznać za umiarkowanie udaną.

  • www.slaskwroclaw.pl


Wrocławianie, jak większość drużyn polskiej ligi, za pierwszy, podstawowy cel na ten sezon postawili sobie zakończenie rundy zasadniczej w górnej połowie tabeli. Zdaniem władz klubu na półmetku WKS jest na dobrej drodze do realizacji przedsezonowych założeń. – Rundę można uznać za umiarkowanie udaną. Jesteśmy na 8. miejscu, wiemy jakie mecze przed nami i chcemy się utrzymywać w górnej części tabeli – zapowiada Dariusz Sztylka. Apetyty są jednak oczywiście większe, niż ósme miejsce, a tabela na tyle płaska, że kilka meczów może spowodować bardzo duże przetasowania. Trzeci zespół tabeli dzieli z ostatnim jedynie 10 oczek.

Na starcie pod górkę

Los zgotował Śląskowi trudny początek sezonu, bo już w czterech pierwszych meczach podopieczni Mariusza Rumaka zmierzyli się z trzema głównymi kandydatami do mistrzostwa – Lechem, Legią i Lechią – oraz w Szczecinie z Pogonią. W tych spotkaniach WKS nie stracił jednak gola, zdobył 6 punktów i wydawało się, że wrocławianie pójdą  za ciosem. I właśnie wtedy przytrafiła się pierwsza porażka, w Gdyni. Forma zaczęła się wahać. Słabe mecze z Arką i Płockiem, a zaraz potem spektakularne zwycięstwo 5:1 w Krakowie z Wisłą. – Spowodowane to było przygotowaniem zawodników do sezonu. Kadra bardzo późno nam się wykrystalizowała i to miało wpływ na wahania formy podczas tej rundy. Stąd może te sinusoidy – zaznacza Sztylka.

Bez sukcesów u siebie

Porażki w lidze, odpadnięcie z Pucharu Polski i długi czas bez wygranej na własnym stadionie spowodowały, że Śląsk na wiele tygodni spadł do dolnej połówki tabeli. – To był moment, który napawał nas niepokojem. Był to dobry materiał do analizy. Wspólnie z trenerami zastanawialiśmy się nad przyczynami, dlaczego tak to wygląda i sądzę, że wyciągnęliśmy wnioski – mówi Sztylka. Po ostatniej przerwie na mecze reprezentacji WKS zdobył 10 punktów w czterech spotkaniach, prezentując się znacznie lepiej. Zwieńczeniem rundy było emocjonujące zwycięstwo w derbach Dolnego Śląska nad Zagłębiem Lubin 2:1. Pierwsza wygrana u siebie, prymat w regionie i awans do górnej ósemki. – Końcówka rundy była już na takim poziomie, jaki wymagają od nas wrocławianie – twierdzi legenda WKS-u.

Co dalej?

Dzięki pięciu zwycięstwom i sześciu remisom Śląsk skończył rundę z 21 punktami na koncie. Gdyby tak samo punktował w rundzie wiosennej, miałby 42. Czy to byłby dobry wynik na koniec sezonu? – Stawiamy sobie przede wszystkim jeden podstawowy cel. Skończyć rundę zasadniczą w pierwszej ósemce. Musimy to osiągnąć, a później będziemy się dalej zastanawiać. Czy 42 pkt wystarczą? Nie wiem. Jestem jednak przekonany, że udało nam się to wszystko dobrze opanować, a drużyna ma swój styl gry i charakter. Cały czas robimy postępy. Patrząc na to - na pewno stać nas na zdobycie więcej punktów i granie o coś więcej niż tylko pierwsza ósemka – kończy trener .

Młodzi z sukcesami

Tymczasem rocznik 2008  Akademii Piłkarskiej, trenowany przez Mariusza Blecharza, w cuglach wygrał silnie obsadzony turniej Olympic Thophy. W pokonanym polu m.in. Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Lechia Gdańsk czy Cracovia. W I fazie zawodów zmierzyli się z pięcioma rywalami. Śląsk wygrał... 5 meczów!

Wyniki:

Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin 3:2
Śląsk Wrocław - Raków Częstochowa 7:0
Śląsk Wrocław - Jagiellonia Białystok 4:2
Śląsk Wrocław - Varsovia Warszawa 3:2
Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin 2:0
 
W kolejnej fazie z grupy B znalazł się Śląsk, Varsovia i Raków. Z grupy A awansowały dwie drużyny z Poznania (Lech i AP Reiss) oraz organizator turnieju: Olympic Wrocław. WKS wygrał dwa pierwsze mecze i zapewnił sobie triumf w całym turnieju. Stąd pewnie porażka na zakończenie. Nie miała ona już jednak znaczenia.

Wyniki:

Śląsk Wrocław - Lech Poznań 3:0
Śląsk Wrocław - Olympic Wrocław 4:2
Śląsk Wrocław - AP Reiss Poznań 2:4
 
Akademia Piłkarska Śląska poza nagrodą główną dla całej drużyny otrzymała również dwa indywidualne wyróżnienia dla Filipa Gorząda i Jakuba Kucharskiego. Nagrody wręczali Dariusz Sztylka i Adam Kokoszka. Na brawa zasługuje cały zespół. 

Śląsk: Gorząd, Mirski, Mozoła, Stupieńko, Bęcławski, Marek, Frasyniuk, Fauński, Gajewski, Kucharski
Trener: Mariusz Blecharz

Zgłoś uwagę