Na alei Kromera powstaną trasy rowerowe – jest wykonawca

Jest wykonawca rozbudowy alei Kromera na odcinku od ul. Miechowity do mostów Warszawskich. Inwestycja umożliwi wyznaczenie tam dróg i pasów rowerowych.

  • zdjęcie ilustracyjne


Firmy Rotomat i Elektrotim przedstawiły najlepszą ofertę na rozbudowę al. Kromera. Zaproponowały wykonanie prac za 1 674 456,88 zł.
 – W ramach inwestycji, na terenach wydzielonych z chodnika lub zieleńca, powstanie dwukierunkowa droga rowerowa o szerokości 2,5 m. Będzie mieć nawierzchnię z betonu asfaltowego. Przez skrzyżowania przeprowadzone będą przejazdy rowerowe, dodatkowo zabezpieczone progami płytowymi przy wyjeździe ze stacji benzynowej i na ul. Galla Anonima – wylicza Ewa Mazur, rzecznik prasowa ZDiUM.

Na wysokości posesji nr 4 wyznaczona zostanie zatoka postojowa na 3 samochody. Dodatkowo, ul. Galla Anonima oraz fragment ul. Długosza objęte zostaną strefą uspokojonego ruchu.

Zakres przetargu obejmuje także zmiany poprawiające bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych na ul. Jedności Narodowej na odcinku od mostów Warszawskich do ul. Rychtalskiej (m.in. wyniesione skrzyżowania ul. Rychtalskiej z ul. Ustronie i montaż dodatkowego progu na ul. Ustronie).

Rozbudowa zostanie podzielona na dwa etapy, aby w jak najmniejszym stopniu utrudnić ruch drogowy i pieszy w okolicy.

– W pierwszym etapie planowane jest wykonanie prac na al. Kromera od ul. Miechowity do ul. Boya-Żeleńskiego. Robotnicy zajmą jezdnię na szerokości około 0,5-1 metra, co nie powinno wpłynąć na ograniczenia w ruchu – podkreśla Ewa Mazur.

Wykonawcy będą musieli wyznaczyć również tymczasowe utwardzone ciągi piesze. W drugim etapie planowane jest wykonanie prac na odcinku od ul. Boya-Żeleńskiego do ul. Miechowity. 

Na koniec powstaną nowe nasadzenia zieleni i zostanie wdrożona docelowa organizacja ruchu w tamtym rejonie. Dzięki inwestycji dobry łącznik do ul. Jedności Narodowej zyskają rowerzyści podróżujący do centrum z Karłowic. Łatwiej będzie również przejechać ten odcinek rowerzystom jadącym z Psiego Pola.

Wykonawca będzie miał od dnia podpisania umowy pięć miesięcy na zakończenie prac. 

Czytaj więcej: Lista inwestycji rowerowych rozpoczętych w 2017 roku Zgłoś uwagę