Muzeum Uniwersyteckie ma 25 lat

– W ubiegłym roku odwiedziło nas około 140 tysięcy osób, nie licząc pracowników, studentów i gości uczelni. Więcej zwiedzających miała tylko Panorama Racławicka – podkreśla prof. Jan  Harasimowicz, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Placówka obchodzi jubileusz 25-lecia powołania


Z okazji rocznicy powstania Muzeum pokazano po raz pierwszy fragment kolekcji Eduarda Schauberta. XIX-wieczny architekt dwadzieścia lat spędził w Atenach. Po odzyskaniu niepodległości przez Grecję, na zlecenie nowego władcy państwa, odpowiadał za stworzenie nowego planu Aten. W Muzeum UWr znajdują się antyki, przede wszystkim detale architektury greckiej i rzymskiej przywiezione przez Schauberta. – To zaledwie fragment jego kolekcji, jej najcenniejsza część znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowane eksponaty są wyjątkowo cenne, bo zachowały się na nich polichromie. Brytyjczycy w swoich muzeach mają sporo tego typu fragmentów, jednak skrupulatnie zmyli z nich polichromie uznając, że nie mają żadnej wartości – mówi prof. Jan Harasimowicz.

Eksponaty z kolekcji Schauberta są prezentowane na wystawie stałej dotyczącej historii Uniwersytetu we Wrocławiu. Muzeum Uniwersyteckie w 1992 r. powołał prof. Wojciech Wrzesiński, ówczesny rektor uczelni. Dzisiaj instytucja obejmuje sale na parterze gmachu głównego, które przeszły gruntowny remont. Wcześniej znajdowała się tu m.in. drukarnia, a potem klub studencki. W strukturze Muzeum jest także Oratorium Marianum, Aula Leopoldyńska i Wieża Matematyczna, na której także prezentowane są wystawy, obecnie można tam obejrzeć ekspozycję dotyczącą protestanckiej architektury sakralnej.

25. lat Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

25. lat Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Spacery i wycieczki
Termin 6 sierpnia 2017 od 10:00 do 17:00

Miejsce Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Zobacz

Na wystawie stałej prezentowane są m.in. stroje i insygnia władzy rektorskiej (w tym berła rektorów Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, której to uczelni Uniwersytet Wrocławski jest duchowym spadkobiercą), modele maszyn rolniczych, wydawnictwa, druki.

– Mamy w zbiorach rzeczy bezcenne, wyjątkowo rzadkie, na przykład XVII-wieczny globus sferyczny – akcentuje dyrektor Muzeum Uniwersyteckiego.

W planach są kolejne arcyciekawe projekty, w tym wystawę dotyczącą życia studentów w XIX i XX wieku oraz ekspozycję poświęconą urodzonemu w Zgorzelcu filozofowi Jakubowie Böhme. Ta ostatnia przyjedzie do Wrocławia z Drezna, ale zostanie uzupełniona o eksponaty ze zbiorów wrocławskiego Muzeum.

Instytucja w gmachu głównym Uniwersytetu jest jednym z żelaznych punktów w programach wycieczek odwiedzających Wrocław. – W ubiegłym roku nasze wystawy obejrzało 140 tysięcy osób, więcej zwiedzających miała tylko Panorama Racławicka - mówi prof. Harasimowicz.

Z okazji jubileuszu Muzeum Uniwersyteckie zaprasza na niedzielne zwiedzanie wystaw w godz. 10.00-17.00. Za darmo będzie można obejrzeć salę muzyczną, Aulę Leopoldyńską oraz wejść na Wieżę Matematyczną.

Zgłoś uwagę