wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:57

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach dostało pieniądze na renowację
Kliknij, aby powiększyć
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju materiały prasowe
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Najpopularniejsze muzeum na Dolnym Śląsku dostało właśnie dofinansowanie z funduszy norweskich oraz EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Reklama

Ponad 6,5 miliona złotych to pieniadze z funduszy eiropejskich, a razem z blisko 3 milionami wkładu własnego muzeum w Dusznikach-Zdroju kwota wynosi 9,5 miliona złotych.

Za te pieniądze będzie można nie tylko zrobić renowację zabytkowej suszarni, zaadaptować ją dla zwiedzających, ale także zdigitalizować najcenniejsze zbiory i wreszcie w najnowocześniejszy sposób zabezpieczyć muzeum od pożaru. To szczególnie ważne, bo pochodzący z XVII wieku młyn papierniczy został w całości zbudowany z drewna.

Papier czerpany z Dusznik

Duszniki-Zdrój, niewielkie uzdrowisko położone nad Bystrzycą Dusznicką słynie w Polsce z kilku rzeczy – zabytkowego Dworku Chopina z początku XIX wieku (młody wówczas kompozytor zagrał tu jeden koncert na cele charytatywne) oraz Muzeum Papiernictwa mieszczącego się w jednym z nielicznych na świecie i wciąż istniejących młynów papierniczych. Co istotne, drewniany budynek, oprócz funkcji wystawienniczych, wciąż pełni rolę manufaktury. Wciąż jeszcze czerpie się w nim papier tradycyjnymi metodami, organizuje warsztaty, pokazy, wystawy. Raz do roku, zawsze w lipcu organizowane jest Święto Papieru, w ramach którego promowane są m.in. tradycyjne sposoby jego pozyskiwania.

Renowacja i digitalizacja, czyli muzeum bardziej nowoczesne

Ponad 9,5 miliona złotych (pieniądze z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz wkład własny) mają posłużyć przede wszystkim renowacji i adaptacji zabytkowej suszarni, ale i planowana jest prawdziwa rewolucja wystawiennicza. Dotyczy nie tylko digitalizacji najcenniejszych zbiorów (te zawierające papiery czerpane ze znakami wodnymi pochodzą nawet z XVI wieku), ale i udostępnienia muzeum dla niepełnosprawnych, niewidomych i niesłyszących (niektóre eksponaty będą opisane w języku Braille’a, zapowiadane są też coraz popularniejsze wypukłoreliefowe kopie obiektów, które pomagają niewidomym wyobrazić sobie, jak wygląda dany budynek). Planowany jest też montaż specjalnego, obecnie bardzo cenionego w Europie (zwłaszcza wśród muzealników) systemu przeciwpożarowego z zastosowaniem mgły wodnej. Jest lepszy od tradycyjnych, bo w razie zagrożenia opadająca mgła nie niszczy eksponatów (zwłaszcza papierowych) i wiele zgromadzonych dzieł można potem uratować.

Program będzie realizowany do marca 2016 roku.

Magdalena Talik

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl