wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Tablica pamięci prof. Mieczysława Zlata na gmachu Muzeum Narodowego

Tablica pamięci prof. Mieczysława Zlata na gmachu Muzeum Narodowego

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Tablica pamiątkowa poświęcona prof. Zlatowi widoczna z bulwaru Dunikowskiego fot. Muzeum Narodowe
Tablica pamiątkowa poświęcona prof. Zlatowi widoczna z bulwaru Dunikowskiego

We Wrocławiu (5 maja) odsłonięta została tablica pamiątkowa w hołdzie wrocławskiemu historykowi sztuki. – Ten gmach był profesorowi Zlatowi wyjątkowo bliski. Tu spędził wiele lat, współtworząc muzeum. Niech ta tablica w centrum miasta przypomina o tej więzi – mówił Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego.

Reklama

 Napis na tablicy w dowcipny sposób nawiązuje zarówno do nazwiska profesora Zlata, jak i praskiej Złotej Uliczki (Zlatá ulička) na Hradczanach.

Wyjątkowy naukowiec, człowiek, społecznik

– Postać pomnikowa, człowiek wielkiego formatu o niezwyczajnym poczuciu prawości i odpowiedzialności za wszystko, w co się angażował, w co wierzył i co wspierał. Dzisiaj szczególnie nam go brakuje. W wymiarze akademickim, społecznym, ale przede wszystkim ludzkim – tak Piotr Oszczanowski wspomina zmarłego w 2014 roku profesora Mieczysława Zlatę. 

Tablica pamiątkowa profesora nieprzypadkowo została umieszczona na ścianie gmachu Muzeum Narodowego, jako że Mieczysław Zlat jeszcze jako student (w 1948 roku) pracował w organizowanym Muzeum Śląskim i był z placówką związany do 1970 roku (jako adiunkt, potem kustosz, wreszcie kurator). W latach 60. zaproponowano mu stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego we Wrocławiu (obecnie Muzeum Narodowego), ale zrezygnował, pragnął skupić się na pracy akademickiej.

Zawsze jednak pozostał blisko ukochanego muzeum, a w 1980 roku (jako wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Panoramy Racławickiej), wywalczył w nieustającym sporze z aparatem politycznym przyłączenie Panoramy do muzeum. 

– Dla nas profesor Mieczysław Zlat pozostaje nie tylko wybitnym historykiem sztuki, niekwestionowanym autorytetem naukowym i wyśmienitym nauczycielem akademickim, ale także zaangażowanym społecznikiem oraz – choć to życie i świat do tego go przymusiły – działaczem w obszarach polityki – podkreślał Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, odsłaniając tablicę pamiątkową.  

Czytaj też: Nagroda Kulturalna Śląska dla wrocławian

Biografia profesora Mieczysława Zlata

Urodzony w 1927 roku, w czasie wojny żołnierz Armii Krajowej (jako szesnastolatek walczył z Niemcami na Lubelszczyźnie). Po wojnie podjął studia na Uniwersytecie Wrocławskim, a jego mentorem był lwowianin, prof. Władysław Podlacha.

Od 1956 roku był związany z macierzystą uczelnią jako prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego, kierownik Katedry Historii Sztuki, wreszcie dyrektor Instytutu Historii Sztuki. Zasłużył się nie tylko jako znakomity akademik, ale też orędownik obrony i odbudowy zabytków dolnośląskich, zaangażował się również w Społeczny Komitet Odbudowy Panoramy Racławickiej. 

Ale niezwykłe życie profesora Zlata cechowała też przede wszystkich nieskazitelna postawa w obliczu kluczowych dla powojennej historii Polski wydarzeń. W 1968 roku (jako prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UW) wspierał i bronił uczestników strajku okupacyjnego, był jednym z sygnatariuszy apelu do władz politycznych, w rezultacie czego stracił funkcję prodziekana, musiał też 13 lat czekać na nominację profesorską.

W latach 80. profesor Mieczysław Zlat był m.in. doradcą Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (późniejszego Komitetu Zakładowego), organizatorem i członkiem związku zawodowego „Solidarność” na wrocławskim Uniwersytecie. Wnioskował o zmianę nazwy Uniwersytetu – z „im. Bolesława Bieruta” na Uniwersytet Wrocławski. Był też internowany.

Od 1951 członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, potem wiceprezes (w latach 1963–1968 i 1983–1985). W 1998 roku z godnością członka honorowego SHS.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl