Muzeum ASP w sieci

Dorobek uczelni na platformie cyfrowej


Wirtualne muzeum wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych będzie można niebawem oglądać na stronie www.archiwumcyfrowe.asp.wroc.pl.

Pod koniec marca zakończył się najważniejszy etap prac związanych z digitalizacją uczelnianych zbiorów.

Pracownicy ASP wykonali olbrzymią pracę. Ponad 10 000 prac z archiwum Muzeum Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zostało odpakowanych, umytych, zmierzonych, zakatalogowanych, opisanych i  sfotografowanych. Trwało to ponad dwa lata. Pracownicy Muzeum pracowali przy gigantycznym projekcie „ Upowszechnianie informacji o dziedzictwie twórców związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Systematycznie katalogowane prace powoli znajdują swoje miejsce na udostępnionej dla wszystkich stronie www.archiwumcyfrowe.asp.wroc.pl.

Różnorodność kategorii wyszukiwania sprawia, że z łatwością odnajdziemy interesujący nas temat czy twórcę. A jest co oglądać - w zbiorach znajdują się prace dyplomowe i kursowe wszystkich specjalności, jakie znajdują się w strukturze uczelni. Począwszy od szkła i ceramiki poprzez malarstwo, grafikę i plakat wrocławskiej szkoły plakatu a skończywszy na dokumentach dotyczących historii uczelni i pokaźnemu zbiorowi fotografii.

Projekt jest jednym z pierwszych w Polsce, gdzie podjęto próbę upowszechnienia dorobku uczelni artystycznej na tak szeroką skalę. Zgromadzony na platformie materiał można wykorzystywać do prac naukowych czy badawczych, ale można także przenieść się do wirtualnego muzeum i je zwiedzać.

 

Opr.ak

Zgłoś uwagę