Muzeum Architektury: Wystawa projektów Jana Szpakowicza

Tę wystawę w dużej mierze zawdzięczamy miłości architekta Łukasza Wojciechowskiego do wysokiej próby architektury i jego determinacji poszukiwacza, bo o niezwykłym domu Jana Szpakowicza (który autor zaprojektował i w dużej mierze sam wybudował w Zalesiu Dolnym pod Warszawą) Wojciechowski dowiedział się dzięki staremu magazynowi branżowemu. Dziś jest specjalistą od twórczości Szpakowicza, a wspólnie z Aleksandrą Czupkiewicz przygotował wystawę.     

  • Jan Szpakowicz, Zalesie, dom własny, 1965-1970

    Jan Szpakowicz, Zalesie, dom własny, 1965-1970

  • Jan Szpakowicz, Zalesie, dom własny, 1965-1970

    Jan Szpakowicz, Zalesie, dom własny, 1965-1970


Dom, jakiego PRL nie widział 

Tajemniczy wykres na plakacie wystawy Jana Szpakowicza to właśnie rzut wspomnianego domu pod Warszawą, o którym Łukasz Stępnik, architekt i publicysta napisał w tekście dla „Przekroju”, że tak nietypowy dom można wybudować chyba tylko dla samego siebie, bo „w rzutach i przekrojach widać ogromną, wręcz obsesyjną konsekwencję i matematyczną dokładność”.

Na planie widzimy dziewięć betonowych kubików (każdy ma 2,4 m długości i szerokości), przeznaczonych na kuchnię, łazienkę, garderoby i sypialnie.

Wystawa: Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna

Wystawa: Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna

Wystawa
Termin od 5 lutego 2021 do 30 maja 2021

Miejsce Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz
 

„Pomiędzy nimi rozlewa się otwarta na świat zewnętrzny zadaszona przestrzeń, której granice wyznaczają ogromne drewniane okna, wpuszczające do wnętrza mnóstwo światła dziennego. Oglądając archiwalne zdjęcia, łatwo dostrzec podstawowy zamysł architekta: budynek jest tu tylko tłem dla natury i życia mieszkańców” – zauważa Stępnik, który rozmawiał także z Janem Szpakowiczem o dziele jego życia (zbudowanym z pomocą przyjaciół). – Wszyscy zarzucali nam formalizm, ale tak naprawdę to bardzo wygodny dom. Świetnie nam się tam żyło – opowiadał autorowi tekstu architekt. 

I używa czasu przeszłego, bo kiedy spragnieni sensacji architekci zaczęli przyjeżdżać obejrzeć dom i zakłócać spokój jego rodzinie postanowił dom sprzedać, a dziś, niestety, nic z niego nie pozostało. 

Inne projekty Jana Szpakowicza

Tym cenniejsza staje się w tym przypadku wystawa w Muzeum Architektury, choć ocala choćby projekty. Oprócz słynnego domu obejrzymy także inne dzieła Jana Szpakowicza (w fazie projektowej, ale też na zdjęciach) – koncepcje osiedla Waszyngtona (Warszawa, 1962), Szkoły Specjalnej w Legionowie (1989) czy wreszcie tych realizowanych w Algierii w 1982 roku – Ain Benian i Tijarat oraz we francuskim Giberville (osiedle z 1994 r.). 

E-book ze Szpakowiczem do pobrania

W październiku 2020 r. Muzeum Architektury zrealizowało projekt „Tworzenie i udostępnienie wydawnictw Muzeum Architektury w formie e-booków”, wpisując się tym samym w ministerialny Program Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”.

Cztery z e-booków to elektroniczna forma książek wydanych nakładem Muzeum Architektury, które cieszyły się olbrzymią popularnością, ale wyczerpano cały nakład. Piąta, właśnie dotycząca architektury Jana Szpakowicza, została przygotowana w języku angielskim.

Premierowy e-book w języku angielskim do pobrania: „Module. The Architecture of Jan Szpakowicz”, red. Małgorzata Devosges-Cuber, Aleksandra Czupkiewicz, Łukasz Wojciechowski, Michał Duda.Zgłoś uwagę