wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dawnych podróży czar, czyli Muzeum Powozów Galowice

10 km na południe od Wrocławia, w Galowicach (gm. Żórawina), mieści się Muzeum Powozów. Ma w ekspozycji ponad 50 historycznych pojazdów, a ok. 10 właśnie odnawianych zwiedzający ujrzą już niedługo. Są wśród nich: sanie konne, karety, bryczki, historyczny wóz strażacki. Ponadto w zbiorach są siodła kawaleryjskie, uprzęże, kiełzna i narzędzia dawnych rzemieślników.

Reklama

Wszystkie atrakcje Muzeum Powozów w Galowicach znalazły swoją „przystań” w zabytkowym, szachulcowym spichlerzu z 1730 r. na terenie dawnych dóbr rodziny von Lieres und Wilkau. Budynek, podobnie jak eksponowane w nim dziś powozy, został uratowany przed zniszczeniem przez założyciela Fundacji Gallen (która obecnie prowadzi Muzeum). To ostatni zachowany na Dolnym Śląsku tak duży, całkowicie drewniany obiekt gospodarczy. W czasach jego głównego przeznaczenia, na każdej z czterech kondygnacji, na powierzchni 1200 m², przechowywano zboże o wadze tysięcy ton. Pod takim ciężarem drewniane podłogi lekko się pokrzywiły, budynek nieco się przechylił, a „zjeżdżalnia”, poprowadzona przez wszystkie kondygnacje, do dzisiaj zachowała drewno wyszlifowane tysiącami zsuwających się, wypełnionych ziarnem worków.

Pojazdy, i nie tylko, w teatralnej scenografii

W tym niezwykłym spichlerzowym „opakowaniu” prezentowana jest kolekcja pojazdów zaprzęgowych, na którą składają się m.in.: karety, bryczki, omnibusy, wolanty, landolet, lando, milord, victoria, polowiec, sulky, 10 przepięknych sań, a nawet konny wóz strażacki.

Ale nie tylko pojazdy zaprzęgowe tworzą ekspozycję galowickiego Muzeum. Ukazuje ono bowiem także historię i znaczenie koni w rozwoju transportu oraz wyposażenie wsi śląskiej. Dlatego muzealny zasób jest dopełniony imponującym zbiorem siodeł kawaleryjskich z całego świata (przekazanym w depozyt przez kolekcjonera Pawła Biczysko), kilkuset kiełznami (metalowa część ogłowia, do której mocowane są wodze), uprzężami, setkami historycznych kart pocztowych z pojazdami zaprzęgowymi i końmi, narzędziami i urządzeniami potrzebnymi do produkcji pojazdów zaprzęgowych, a także rycinami i obrazami. Unikalną ciekawostkę stanowi natomiast oryginalna, i czynna!, szwajcarska konna kuchnia polowa z 1905 r., kompletnie wyposażona, m.in. w naczynia cynowe.

Edukacja, kultura i zabawa

Muzeum Powozów Galowice ma w swojej ofercie również zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli. Placówka dysponuje salą konferencyjno-wystawową oraz wiatą biesiadną ze sceną na 170 osób. W kawiarni muzealnej można skosztować potraw, przyrządzonych przez członkinie lokalnego koła gospodyń wiejskich, również przy okazji organizowanych przez Muzeum imprez rodzinnych i firmowych. W weekendy proponowane są wydarzenia kulturalne i rekreacyjne, zwłaszcza o charakterze rodzinnym.

Pełnej informacji o ww. ofertach należy szukać na stronie Muzeum.

Podróże w epoce „przedsamochodowej”

Stała ekspozycja Muzeum Powozów Galowice okazała się doskonałym pretekstem do zorganizowania prezentacji, której otwarcie nastąpi w sobotę, 11 października. Wiadomo, że dalekie podróże, teraz, jak i 200 lat temu, wymagają odpowiednich przygotowań: zapakowania bagażu, wybrania środka transportu i wzięcia pod uwagę ewentualnych niewygód i trudności. Jak sobie radzili z tym ludzie w epoce „przed samochodami”? Właśnie na to pytanie ma odpowiedzieć wystawa: „Jak dawniej podróżowano. Podróże szlachty i magnaterii w XIX w.”.

Zwiedzający przeniosą się w czasy swoich prababek, natrafiając na unikalne akcesoria podróżne – przepastne kufry i pudła na kapelusze, futerały na cylindry czy też piękne sepety na kosmetyki i drobiazgi toaletowe. Do absolutnych hitów tej wystawy należy porcelana podróżna oraz przedmioty służące do umilania sobie czasu podczas długich dni w powozie oraz stroje i suknie, w jakich przemierzano dalekie szlaki.

Wszystkie te niezwykłe eksponaty będą „żyły” wśród spotkań, wykładów, warsztatów i konkursów – w dniach imprez towarzyszących wstęp na wystawę i wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Wystawa potrwa od 11 października do 7 grudnia.

Harmonogram wydarzeń towarzyszących 

11 października (sobota)

  • 14.00 – Uroczyste otwarcie wystawy: wprowadzenie dr Tadeusz Kołacz i oprowadzanie kuratorskie dr Monika Bronowicka
  • 15.00 – Koncert duetu Oscar Duo „Muzyka Podróży” oraz wykład Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki „Dawne stroje podróżne”
  • 16.00 – Warsztaty fotograficzne. Krótka historia fotografii i warsztaty dla wszystkich zainteresowanych fotografią, powadzone przez Krzysztofa Saja.

Ogłoszenie konkursu fotograficznego dla dzieci.

12 października (niedziela)

Niedziela kolekcjonera

  • 14.00 – Wykład założyciela Muzeum Powozów Galowice dr. Tadeusza Kołacza
  • 15.00 – Warsztaty i gawędy o kolekcjonowaniu zabytków połączone z możliwością indywidulanej ekspertyzy prywatnych zbiorów, prowadzone przez Jerzego Tomaszewskiego, znanego z telewizyjnego programu „Antykwaryczne safari”

7 grudnia (niedziela)

  • 14.00 – Zimowe warsztaty plastyczne dla dzieci
  • 15.00 – Wykład: „Zimowe podróże w nieznane. Kilka słów o wojażach w dziewiętnastowiecznych Sudetach” – historyk dr hab. Tomasz Przerwa

Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego dla dzieci.

Jak dojechać do Muzeum

Muzeum Powozów mieści się w Galowicach przy ul. Leśnej 5 i jest otwarte od wtorku do piątku w godz. 10.00-16.00, w weekendy – od 11.00-18.00. Zwiedzanie z przewodnikiem – co pół godziny aż do godz. 18.00. Z Wrocławia i z powrotem można tam dojechać autobusem linii 513 w tygodniu oraz 523 w weekendy – spod Eureki przy ul. Kołłątaja. Sprawdź rozkład jazdy dla 513 i dla 523.

Miłośnicy rowerowych wycieczek mogą się kierować na Wysoką, potem niezbyt ruchliwą drogą na Komorowice i Szukalice – jest oznakowana kierunkowskazami do muzeum.

Zmotoryzowani powinni obrać trasę E-67, kierunek Kudowa przez Bielany Wrocławskie, po przejechaniu wsi Domasław skręcić w lewo w kierunku na Żórawinę i po 2,9 km, za szkółką drzewek iglastych, skręcić w prawo na Przecławice, po 100 m będzie wjazd do Galowic (spichlerz jest widoczny przez barokową bramę po prawej stronie). Bardzo dobry dojazd wiedzie również ulicą Borowską prosto, aż do Żórawiny, potem skręt w prawo i po 3 km w lewo – na Przecławice. Inna trasa prowadzi z Wysokiej przez Karwiany i Komorowice. Wszystkie drogi są oznakowane kierunkowskazami do muzeum.

MaWi

fot. Muzeum Powozów Galowice

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl