MPK Wrocław dalej dowozi… obiady seniorom spółki i medykom

Przewoźnik przedłuża akcję, którą prowadzi wraz z restauracją Cafe Równik – zatrudniającą osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Decyzję ogłosił w Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

  • MPK Wrocław dowozi obiady seniorom spółki oraz medykom

    fot. Cafe Równik


Wrocławskie MPK od kwietnia codziennie dowozi kilkadziesiąt obiadów swoim emerytom – by pomóc im ograniczyć ryzyko kontaktu z osobami zarażonymi koronawirusem oraz medykom ze szpitala przy ul. Kamieńskiego – w podziękowaniu za ich codzienną walkę o zdrowie wrocławian. Obiady przygotowują pracownicy Cafe Równik, dla których jest to forma terapii. Współpraca miała trwać do początku maja, jednakże będzie przedłużona o kolejny miesiąc (tj. do początku czerwca).

– Dla młodzieży z Cafe Równik lockdown jest bardzo trudnym doświadczeniem. Wpływa nie tylko na finanse, ale także zdrowie tych wyjątkowych ludzi. Nie wyobrażam sobie by zostawić ich teraz, gdy realny staje się szybki powrót do nowej normalności – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Przeczytaj również: MPK dostarczy seniorom i medykom obiady

Cafe Równik na co dzień działa jak zwykła restauracja. Jest jednak miejscem, które osobom z niepełnosprawnością intelektualną zapewnia możliwość realizowania się w pracy i w kontakcie z klientami. W ten sposób mają one szansę na poprawę swojego stanu zdrowia. Niestety, przyszłość lokalu była zagrożona od momentu, w którym – z powodu pandemii – trzeba było ograniczyć działalność gastronomii.

Data ogłoszenia przedłużenia współpracy nie jest przypadkowa. W ten sposób przewoźnik chciał podkreślić wagę dwóch ważnych świąt przypadających na 5 maja: europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, obchodzony od blisko trzydziestu lat, oraz zainicjowany w Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Przeczytaj również: Otwarto Art Równik. Miejsce na pracę, rehabilitację i kulturę

Cafe Równik - wyjątkowa wrocławska kawiarnia

Klubokawiarnia przy ul. Jedności Narodowej 47 na wrocławskim Nadodrzu działa od czerwca 2018 r. Jak podkreślają właściciele, to miejsce otwarte dla wszystkich. Kawiarnię prowadzi Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które od 1994 r. zajmuje się terapią dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

To właśnie podopieczni stowarzyszenia pracują jako kelnerzy w Cafe Równik, a wypełnianie codziennych obowiązków to dla nich kolejna forma terapii. Zespół Cafe Równik jest laureatem plebiscytu 30 kreatywnych Wrocławia, organizowanego przez redakcję portalu wroclaw.pl.Zgłoś uwagę