wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:16

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Młody Wrocław uczy się samorządności

Czy to oni zostaną elitą przyszłego lokalnego samorządu – na razie nie wiadomo, ale dziś z uwagą wysłuchali między innymi, na czym polega i jaką ma wartość służebna rola Rady Miejskiej na rzecz Wrocławia i jego mieszkańców. Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta 16 lutego br. byli gośćmi przewodniczącego RM Jacka Ossowskiego.

Reklama

– Będziemy rozmawiali o tym, jak działa samorząd, jakie są zasady tego funkcjonowania, jakie mamy sukcesy i kłopoty, co jest ważne, a czego lepiej unikać – mówił przed spotkaniem z Młodzieżową Radą Miasta przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. Uczniowie przybyli do Ratusza na zaproszenie wrocławskich radnych w ramach projektu, dotyczącego edukacji samorządowej.

Tak jak na prawdziwej sesji RM, od trzech uderzeń laską, zwiastujących początek obrad, przewodniczący Jacek Ossowski, rozpoczął „lekcję” o wrocławskm samorządzie. Wyrażając zadowolenie z obecności na sali szkolnych działaczy, zachęcił ich do konsekwentnego przygotowywania się na tego typu spotkaniach do przyszłej roli radnego.

Potem Jacek Ossowski opowiedział o zaletach polskiego samorządu, które zaczęły się ujawniać od chwili pierwszych wyborów w 1990 r. O tym, że ta forma lokalnych „rządów” wybitnie w Polsce się sprawdziła, a to, jak wspaniałym miastem stał się Wrocław na przestrzeni 28 lat, jest tego fenomenu najlepszym przykładem.

Przewodniczący RM wyjaśniał następnie, czym jest rada, jakie ma kompetencje, na jakich zasadach jest wybierana i od czego zależy jej liczebność (obecnie mamy 47 radnych reprezentujących siedem okręgów wyborczych), jakie ugrupowania i partie są w niej dziś reprezentowane, jaki ma wpływ na prezydenta i jego decyzje. Przywołał również wszystkie najważniejsze obszary życia miasta i mieszkańców, zależne od decyzji, które zapadają na Sali Sesyjnej Nowego Ratusza.

Przed spotkaniem w Radzie Miejskiej krótka wycieczka po Starym Ratuszu, gdzie w XIV wieku obradowali rajcowie, fot. mawi 

Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta usłyszeli też, jakie są obecnie największe problemy w zarządzaniu tak dużym organizmem miejskim, jak Wrocław, co jest najtrudniejsze, a konieczne do przeprowadzenia, z czego mieszkańcy są niezadowoleni, a z drugiej strony jakie działania swoich reprezentantów w Radzie aprobują.

Ponadgodzinne „obrady” Jacek Ossowski podsumował pewną wskazówką dla ewentualnych przyszłych samorządowych działaczy. Radził, by najpierw zdobyli dobre wykształcenie, następnie nabyli jak najwięcej doświadczenia w różnych sprawach dotyczących społeczności, w której żyją, i miasta, gdzie mieszkają, a potem zostali samorządowcami – żeby dobrze służyć mieszkańcom.

Młodzieżowa Rada Miasta Wrocławia

...która kontynuuje tradycje Parlamentu Młodzieży, powołanego w 1994 r., to reprezentanci wrocławskich 14-19-latków. Kadencja w MRM trwa rok – radnych od września do września, a zarządu do grudnia. Obecną przewodniczącą jest uczennica Zespołu Szkół Plastycznych Karolina Kalocińska, która stoi na czele 5-osobowego prezydium, komisja statutowa MRM liczy trzech członków, a łączna liczba młodych radnych – wybranych w demokratycznych wyborach w swoich szkołach – to ok. 40 osób. 

Sympatyczne przedstawicielki Młodzieżowej Rady Miasta (od lewej) Aleksandra Kuśmierska (LO nr V) i Karolina Kalocińska (Zespół Szkół Plastycznych – może ich wizerunki dołączą kiedyś do galerii, którą mają tu za plecami..., fot. mawi

Do swojej misji Młodzieżowa Rada Miasta ma wpisane „kreowanie wśród młodzieży postaw obywatelskich, koordynowanie ich działalności samorządowej, pośredniczenie w kontaktach z władzami Wrocławia oraz stworzenie młodzieżowego forum wypowiedzi”.

Niedawno MRM została honorowym partnerem Wrocławskiej Regionalnej Sesji Selekcyjnej Europejskiego Parlamentu Młodzieży (Regional Selection Conference of EYP Poland). Na co dzień młodzi działacze  organizują koncerty charytatywne, współpracują ze szkolnymi samorządowcami z innych miast, wspomagają organizacyjnie młodzieżowe eventy.

Ich najnowszy projekt, który opracowali i „zwerbowali” do współpracy wrocławskie MPK, by go zrealizować, to fiszki przygotowujące do matury, które w marcu i kwietniu pojawią się na ekranach w pojazdach miejskiej komunikacji.

Jak mówi przewodnicząca Karolina Kalocińska, mają także propozycje dla Rady Miejskiej Wrocławia – nie chcą ich jednak na razie wyjawić.

Dlatego, Szanowni Radni – bądźcie czujni, młodzi nadchodzą!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl