wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Mistrz Geppert w Pałacu Królewskim

Prace Eugeniusza Gepperta, mistrza wielu wrocławskich artystów, patrona wrocławskiej ASP i prestiżowego konkursu dla młodych malarzy, oglądać można na retrospektywnej wystawie „W nierzeczywistość” w Muzeum Miejskim Wrocławia. Ekspozycja trwa do 1 grudnia.

Reklama

Prezentacja obrazów Gepperta odbywa się w tym samym czasie co wystawa prac młodych malarzy biorących udział w 11. konkursie jego imienia. Warto przyjrzeć się malarstwu nauczyciela wielu pokoleń artystów i zestawić klasyczne już obrazy z nowoczesnymi poszukiwaniami młodych adeptów sztuki.

- Wystawa związana jest z książką „Eugeniusz Geppert. W nierzeczywistość” – mówi Dominika Kowalewska, kurator wystawy i autorka wydawnictwa. – Udało nam się sprowadzić kilka obrazów od kolekcjonera z Berlina, które wcześniej nie były pokazywane w Polsce, nie są powszechnie znane i przez to ciekawe.

Kuratorka skoncentrowała się na powojennej twórczości artysty. – W jego obrazach, powstałych po roku 1945, obserwujemy zmiany. Geppert zmagał się pod koniec życia z problemem zderzenia sztuki i rzeczywistości.  Odchodził od malarstwa, z którego był najbardziej znany. Jego obrazy zatraciły kontakt z rzeczywistością, artysta przeniósł się w świat wyobraźni, powracał do przeszłości  i przetwarzał doświadczenia, które zebrał wcześniej – opowiada kuratorka. – Jego twórczość powojenna ewoluowała w stronę abstrakcji, fantastyki i symboli.

Kuratorka ułożyła chronologicznie prace Gepperta, tak by widzowie mogli porównać zachodzące w twórczości artysty zmiany. I tak na początek możemy przyjrzeć się klasycznym płótnom wyrosłym z młodopolskiej tradycji koloryzmu  jak portret żony artysty, czy autoportret.

Później pojawiają się płótna, na których obserwujemy, że świat przedstawiony nabiera cech nierzeczywistych – zatarciu i deformacji ulegają kształty, kolor nie odpowiada rzeczywistości. Znikają granice między figuralnym i abstrakcyjnym aspektem dzieła. Artysta zestawia ruch postaci – koni, jeźdźców ze statycznym tłem, wpisując sylwetki w płaską strukturę. Zaobserwować można ten paradoks w takich pracach jak „Cyrk”.  Natomiast elementy fantastyczne, czy oniryczne prezentują takie płótna jak „Pegaz romantyczny”, „Amazonka”, czy „Samotny”. Późne  obrazy z lat 70. ubiegłego wieku jak „Fantazja”, „Zjawa” nawiązują do abstrakcyjnych kompozycji, w których barwa i kształt odgrywają znaczącą rolę.

Ak

Wystawa „Eugeniusz Geppert. W nierzeczywistość” czynna jest do 1 grudnia w Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu Królewskim, ul. Kazimierza Wielkiego 35.

Organizatorem wystawy jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Muzeum Miejskie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl