Ministerialne nagrody i stypendia dla wrocławian

Blisko 50 mln zł przeznaczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na nagrody i stypendia dla młodych badaczy. W gronie wyróżnionych są 22 osoby związane z wrocławskimi uczelniami.

  • Politechnika Wrocławska, fot. Tomasz Walków


W XI edycji konkursu dla wybitnych naukowców minister nauki spośród 1137 zgłoszeń wybrał 168 osób, które wykazały się wysoką jakością prowadzonych badań i bogatym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej. Każdy przez najbliższe 36 miesięcy otrzymywać będzie stypendium w wysokości 5 390 zł. W gronie wyróżnionych znalazło się 11 młodych pracowników i wykładowców Uniwersytetu Wrocławskiego, troje związanych jest z Politechniką Wrocławską, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Sztuk Pięknych mają po jednym reprezentancie.

Ministerstwo Nauki ogłosiło także wyniki V edycji konkursu „Diamentowy grant”, w którym 16 mln zł podzielono między 83 osób. W tym konkursie oceniane są projekty, na którymi młodzi badawcze dopiero pracują. Resort nauki na ich realizacje przeznaczył granty - 180 tys. zł na badania prowadzone przez humanistów i 220 tys. zł na badania z zakresu nauk ścisłych i eksperymentalnych. Wśród wyróżnionych „Diamentowymi grantami” znaleźli się:

  • Łukasz Gojny, Joanna Wawryka - Uniwersytet Medyczny;
  • Mateusz Szatkowski, Tomasz Woźniak – Politechnika Wrocławska;
  • Katarzyna Kądziołka – Uniwersytet Wrocławski;
  • Zofia Szczucka – Uniwersytet SWPS.
Zgłoś uwagę