Minister nauki: Warunkiem rozwoju Polski jest innowacyjna nauka

Wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa, zwiedzał w czwartek laboratoria firmy Saule Technologies we Wrocławskim Parku Technologicznym. – Osoba i dokonania Olgi Malinkiewicz to najlepszy przykład tego, jak duży potencjał naukowy mamy w Polsce – mówił wicepremier.

  • Minister nauki we Wrocławskim Parku Technologicznym spotkał się z uczonymi


Saule Technologies swoje laboratoria we Wrocławskim Parku Technologicznym ma od ponad roku. Wcześniej współpracowała z WCB EIT+ na Praczach.

W czwartek minister nauki oglądał pracownie, laboratoria oraz spotkał się z zespołem Saule Technologies, który pracuje nad perowskitami. – Olga Malinkiewicz to spektakularny przykład sukcesu młodego wynalazcy. Jest cennym przykładem osoby, która zrobiwszy karierę na Zachodzie wróciła do Polski, aby tu rozwijać swój pomysł – mówił Jarosław Gowin.

Technologię wytwarzania fotowoltaicznych ogniw perowskitowych wynalazła 34-letnia fizyk Olga Malinkiewicz. Pozwalają one na przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. To technologia tańsza i dająca więcej możliwości niż krzem wykorzystywany w tradycyjnych ogniwach. Perowskit można nanieść na elastyczny materiał np. folię, bez utraty ich właściwości. To rozwiązanie pozwalałoby pokryć ogniwami fotowoltaicznymi dachy, elewacje i inne powierzchnie i wykorzystać energię słoneczną w miejscach, gdzie innych źródeł prądu nie ma.

- Żaden naukowiec nie rozwinąłby się gdyby nie biznes. Do Walencji kilka lat temu przyjechało dwóch biznesmenów i przekonało mnie do założenia firmy i komercjalizacji technologii – mówi Olga Malinkiewicz. Uczona opowiadała także o pomocy Narodowego Centrum Badania i Rozwoju, które przekazało grant firmie. Wsparcia udzielił także Wrocławski Park Technologiczny, gdzie Saule Technologies ma swoje laboratoria.

 - Na najbliższe 18 miesięcy mamy jeszcze badania nad perowskitami. Potem ruszymy z produkcją ogniw na dużą skalę – zapowiedział Paweł Krych z Saule Technologies.

Zgłoś uwagę