Stadion Wrocław w skali 1:100 [WIDEO]

Wykonana z brązu rzeźba Stadionu Wrocław jest 100 razy mniejsza od oryginału i powstała w ramach kampanii „Wrocław dla wszystkich”, realizowanej przez Dolnośląskie Forum Integracyjne i gminę Wrocław. Miniatura Stadionu Wrocław, dostępna jest dla osób niewidomych z opisem w alfabecie Braille'a.

 • miniatura stadionu wrocław zawodnicy śląśka wrocław

  Miniaturę Stadionu Wrocław z zamkniętymi oczami zwiedzali również zawodnicy Śląska Wrocław. fot ulaj

 • miniatura stadion wrocław opis w alfabeecie Braille'a

  Przy miniaturze znajduje się opis Stadionu Wrocław w alfabecie Braille'a

 • miniatura stadion wrocław trybuny

  Jest to jedyna miniatura, w którą można "zwiedzić" nie tylko z zewnątrz, ale również w środku. fot. ulaj

 • miniatura stadion miejski wrocław w skali 1 do 100

 • miniatura stadion wrocław leszek kopeć

  - Cieszę się, że gdy moi niewidomi koledzy przyjdą na Stadion Wrocław, będą mogli powiedzieć: byłem, widziałem – mówi Leszek Kopeć, niewidomy dziennikarz.

 • miniatura stadion wrocław Bartłomiej Skrzyński - rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych

 • stadion wrocław miniatura

  Wrocław, to pierwsze miasto w Polsce, w którym powstały miniatury różnych, znaczących obiektów.fot. ulaj

 • miniatura stadion wrocław alfabet braille'a


- Cieszę się, że gdy moi niewidomi koledzy przyjdą na Stadion Wrocław, będą mogli powiedzieć: byłem, widziałem – powiedział po odsłonięciu miniatury Leszek Kopeć, niewidomy dziennikarz, pedagog i artysta, a także prezes Stowarzyszenie Widnokrąg i wiceprezes Polskiego Związku Niewidomych. - Każda osoba niewidoma, która tutaj przyjdzie, zanim zacznie chodzić po obiekcie, będzie mogła najpierw wyobrazić go sobie, jego kształt, a nawet rozmieszczenie trybun wewnątrz – dodaje. - My nie lubimy lansowania niepełnosprawności. Dzięki tego typu działaniom osoby niepełnosprawne stają się po prostu bardziej sprawne – dodaje. 

miniatura stadion wrocław

 Każda osoba niewidoma, która tutaj przyjdzie, zanim zacznie chodzić po obiekcie, będzie mogła najpierw wyobrazić go sobie, jego kształt, a nawet rozmieszczenie trybun wewnątrz. fot. ulaj

Wrocław, to pierwsze miasto w Polsce, w którym powstały miniatury różnych, znaczących obiektów. Od 2008 roku wykonane zostały m.in. mały Ratusz, Katedra, Dworzec Główny, czy Opera Wrocławska. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących we wrocławskim Centrum Kultury Wrocław – Zachód prowadzone są projekty: „Wykluczeni z kultury” (wzięło w nim udział ponad 5 tysięcy osób),  „Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury” – umożliwiające udział w przedstawieniach teatralnych i projekcjach filmowych z audiodeskrypcją, a także spotkania z twórcami, m.in. Agnieszką Holland. Podczas meczów, m.in. Śląska Wrocław i Betardu Sparty Wrocław dzięki współpracy gminy Wrocław i Fundacji Katarynka, dostępna jest audiodeskrypcja.

 

 

ulaj

Zgłoś uwagę