Wrocław. Europejska Stolica Kultury

MikroGRANTY ESK 2016: trwa głosowanie

Trwa trzecia edycja MikroGRANTÓW ESK 2016, czyli programu, w którym może wziąć udział każdy, kto ma pomysł i chce go zrealizować na rzecz swojej lokalnej społeczności. W tej edycji po raz pierwszy można wybierać projekty w głosowaniu internetowym, które trwa do 12 marca do godz. 23.59.


- MikroGRANTY to nie sposób na to, by postawić sobie na podwórku ławkę, czy huśtawkę. – Nie przyznajemy wsparcia na infrastrukturę, ale na projekty, które angażują ludzi, budują wspólnotę – tłumaczył w maju 2104 Krzysztof Maj, dyrektor ESK 2016, gdy ruszała pierwsza edycja MikroGRANTÓW.

Projekty są elementem programu towarzyszącego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W pierwszej edycji zgłoszono 113 projektów, w kolejnej 84, a w trzeciej 64. Zwycięskie projekty w dwóch pierwszych edycjach zdobywały po 3 tys. zł na realizację.

- W tej edycji zgłoszono mniej projektów, ale są lepiej przygotowane i bardziej przemyślane niż w poprzednich edycjach – mówi Natalia Zbroja z ESK 2016. – W tej edycji zwycięskie projekty zdobędą więcej pieniędzy, bo 5 tys. zł.

Program Współorganizacji Projektów „mikroGRANTY ESK 2016” ma formułę konkursu. Aby zgłosić swój pomysł na działanie artystyczne, społeczne, edukacyjne czy kulturalne, należy wypełnić formularz wniosku zamieszczony na stronie programu. Wniosek oceniany jest przez komisję, która typuje 8 autorów wniosków do negocjacji w sprawie współpracy (podczas nich omawia się szczegółowo budżet i harmonogram prac, a następnie podpisuje się umowę). Osoby, które nie zostały wytypowane przez komisję do rozmów, mogą zgłosić się do głosowania internetowego, z którego internauci wyłaniają 2 pomysły do realizacji.

Po raz pierwszy ESK 2016 wprowadziło głosowanie na projekty. Wzięło w nim udział do tej pory 2700 osób. Swoje wnioski zgodziło się opublikować ponad 40 mieszkańców Wrocławia. Głosowanie odbywa się pod adresem: www.wroclaw.pl/mikrogranty/glosowanie. Wśród projektów są pomysły na historyczne inscenizacje w miejskich plenerach, obchody związane z nadaniem imienia Jana Kaczmarka jednej ze szkół, pomysł na serię kameralnych koncertów w zwykłych domach, projekt budowy sterowca, propozycja organizacji ulicznej wystawy memów internetowych artystki-malarki Marty Frej, a nawet projekt likwidacji wycieraczek przed drzwiami na rzecz jednej wspólnej maty do wycierania obuwia w budynkach.

Głosowanie potrwa do 12 marca 2015 do godziny 23:59. Aby oddać głos na wybrany przez siebie pomysł, należy zaznaczyć go na liście, wpisać swój numer telefonu, a następnie przepisać kod, który zostanie wysłany na podany numer telefonu SMSem. Opisy każdego projektu otwiera się w nowej karcie po kliknięciu na napis „INFO” obok tytułu pomysłu. Oddanie głosu jest bezpłatne, Biuro ESK nie pobiera opłat za wysłanie kodu, a numery telefonu szyfrowane są w bazie w sposób uniemożliwiający odczytanie wpisanego numeru. Zgłoś uwagę