wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. mikroGRANTY 2017: Masz pomysł? Działaj!

Ruszyła kolejna edycja programu mikroGRANTY ESK 2016. Do 15 kwietnia można zgłaszać swoje pomysły na działania ze wszystkich dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej. Maksymalna kwota wsparcia finansowego dla pojedynczego projektu to 5000 zł brutto.

Reklama

mikroGRANTY ESK 2016 to projekt, który powstał w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Polega on na tym, że każdy, kto ma pomysł na zorganizowanie lub przeprowadzenie działania związanego z kulturą, może wnioskować o pieniądze, które umożliwią mu zrealizowanie projektu.

W mikroGRANTACH może wziąć udział każdy – osoba pełnoletnia, a także nieformalne grupy, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, kościoły i związki wyznaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe. W programie nie mogą wziąć udziału instytucje miejskie i regionalne.

Dzięki mikroGRANTOM można zorganizować warsztaty, spotkania, wydarzenia, gry miejskie. Pieniędzy nie dostaną działania związane z budową infrastruktury (takie pomysły można zgłaszać w ramach np. Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego).

Zwycięskie pomysły są wybierane w konkursie. Trzeba napisać projekt i zgłosić go za pomocą formularza od adresem www.wroclaw.pl/mikrogranty (jest on aktywny tylko podczas trwania poszczególnych naborów). Inicjatywy ocenia komisja złożona z przedstawicieli różnych środowisk: animacyjnych, edukacyjnych, artystycznych i akademickich. W każdym naborze wybieranych jest dziesięć projektów. O realizacji dwóch z nich decydują wrocławianie i wrocławianki w specjalnym, internetowym głosowaniu.

mikroGRANTY się dzieją

Od 2014 roku w ramach mikroGRANTÓW ESK 2016 wraz  z mieszkańcami zrealizowało już ponad 100 projektów. W 2015 roku w projektach uczestniczyło 5176 osób, których realizacje oglądało 25 742 widzów. W 2016 roku padły dwa rekordy: w styczniowym naborze zgłoszono aż 198 pomysłów, w głosowaniu internetowym na zwycięski projekt oddano 1871 głosów. Tylko w 2016 roku w głosowaniach internetowych na projekty oddano: 14 936 głosów. Projekty w większości składane są przez osoby fizyczne i grupy nieformalne, w 2016 roku na 328 wniosków, aż 268 złożyły osoby fizyczne i grupy.

Wrocławianie, którzy działają z pomocą Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, zmieniają swoją najbliższą okolicę. Na przykład Radek Michalski i sąsiedzka ekipa tworzą Kino Plenerowe przy ulicy Kruczej; sąsiedzka ekipa z Oporowa pod wodzą Natalii Bańdo działają w Parku Mamuta – wymyślili tam Osiedlowe Laboratorium Przyrody. Marcin Rosiński wraz ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol zrealizowali Zieloną Czytelnię w Parku Tołpy, a Dorota Wojtanowicz przy wsparciu Fundacji Opieka i Troska, ratuje pszczoły na Psim Polu. Pokazują kulturę w niecodziennych odsłonach: Na przykład przy projektach „Wrocław Strona po Stronie” – literatura na spacerze po Wrocławiu, „Zaproś teatr pod swój dach” – spektakl w Twoim domu.

Dokumentują Wrocław, przywracają historię. Zaczęło się od „Wrocław, pamiętam że…” i zdjęć Witolda Romera, a teraz powstają „Pamiętnik ulicy Przodowników Pracy”, pod wodzą Gabriela L. Kamińskiego, „Gwiazdozbiór wspomnień" grupy Plotkojady.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl