Mieszkanie w wielkanocnym klimacie

Wielkanoc to rodzinne i do tego bardzo wiosenne święta. Aby podkreślić ich wyjątkowość, warto na tę okazję udekorować swój dom tak, aby wszyscy domownicy i goście czuli się w nim naprawdę wspaniale.

  • fot. Po zachodzie

    fot. Po zachodzie

  • Świąteczne dekoracje, fot. JR

    Świąteczne dekoracje, fot. JR

  • fot. Po zachodzie

    fot. Po zachodzie


Według specjalistów od wystroju wnętrz święta wielkanocne dają więcej możliwości wystroju wnętrza niż Boże Narodzenie.

– Być może jest tak dlatego, że Boże Narodzenie jest mocno ugruntowane w naszej świadomości poprzez reklamy, filmy i inne obrazki, dzięki którym dokładnie wiemy, jak powinien wyglądać doskonale wystrojony dom, najczęściej amerykański – uważa Iza Jurasik-Kamińska, autorka bloga Dom z duszą, właścicielka marki dekoracji do domu Po zachodzie. – Następnie poprzez te skojarzenia wybieramy  oczywiste  dekoracje i kolory – zwykle czerwony i zielony. W czasie Wielkanocy nie brakuje podobnych skojarzeń – mamy przecież żółte kurczaki, zieloną rzeżuchę i wielobarwne pisanki i palmy. Ale kolorów wiosny jest tak dużo, że śmiało możemy wyjść nawet poza te schematy. Już sam dobór i zestawianie żywych kwiatów, zielonych gałązek lub kwiatów doniczkowych, sprawią, że wnętrze będzie niepowtarzalne. Dlatego serdecznie namawiam do takich eksperymentów. Wstąpmy do kwiaciarni, pojedźmy na giełdę kwiatową albo posadźmy wcześniej rośliny cebulowe.

fot. Po zachodzie

Wielkanoc w każdym stylu

Z pewnością dekoracje powinny harmonijnie nawiązywać do stylu, w jakim mamy wnętrze.

– W nowoczesnych wnętrzach pięknie prezentują się pisanki w mocnych kolorach – turkusowe, zielone, granatowe – twierdzi Sylwia Gulewicz-Wysocka, doradca w zakresie aranżacji wnętrz we wrocławskiej Galerii Wnętrz  Domar, właścicielka studia „Proyektornia”. – Dobrze, gdy mają wzory nawiązujące do upierzenia ptasiego, dodatkowo otoczone piórami pawimi i wyłożone np. na paterze w kolorze srebra. Dodatki szklane – również kolorowe, będą doskonałym dopełnieniem. Zawsze mile widziane są zielone wianki i bukiety. Zieleń i żółć są ponadczasowe.
Również minimaliści mogą ozdobić swoje wnętrze. Wystarczy zabarwić pisanki na delikatne pastelowe kolory i zrobić takież wydmuszki z delikatnymi wstążeczkami. Dzięki temu możemy ozdobić nie tylko stół, ale również okna.

– To kolejny trend, zgodnie z którym ozdabiamy całe wnętrze – komody, okna, półki – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka. – Wystarczy wazon z gałązkami, na których wieszamy wydmuszki, czy też drobne ozdoby, np. zajączki.
Z kolei wielbiciele stylu eko mogą wykorzystać wydmuszki w kolorze naturalnym, które będą wyglądać przepięknie w otoczeniu zielonej trawki lub rzeżuchy. Do tego doskonale będą pasowały naturalne wianki, bukieciki, być może szklane ozdoby powieszone w oknach – koniecznie z przezroczystego, białego szkła.

fot. J.Ratajczak

Nie potrzeba dużo pieniędzy

Aby udekorować dom na święta, nie trzeba wcale dysponować ogromnym budżetem. Przyda się za to odrobina kreatywności i chwila na własnoręczne wykonanie niektórych dekoracji.

– Wystarczy zrobić wydmuszki czy też pisanki, wykorzystując ich naturalny kolor lub naturalne barwniki, takie jak cebula, a następnie dołączyć wstążeczki, zasadzić rzeżuchę i umieścić takie elementy w miseczce, filiżance, czy też w pomalowanej, np. na żółto puszcze – uważa Sylwia Gulewicz-Wysocka . - Można też zrobić muffiny w kształcie jajek czy zajączków, polukrować je i umieścić we wspomnianej wcześniej rzeżusze lub też owsie albo ustawić bezpośrednio na stole.
– Bardzo mnie cieszy fakt, że coraz chętniej zdobimy swoje domy i coraz częściej zwracamy uwagę na stół – mówi Iza Jurasik-Kamińska. – To w sumie centrum rodzinnych, świątecznych wydarzeń. Dobieramy dobre gatunkowo tekstylia i dodatki, zwracamy uwagę na naczynia. Piękna ceramika – obecnie modna jest jednobarwna lub pastelowa, potrafi zamienić nasze nakrycie w dzieło sztuki.

Nie tylko na żółto i zielono

Według dekoratorów, ciekawostką wnętrzarską jest to, że niektórzy nie mają wcale ochoty na przełamywanie szarych, zimnych barw tymi wiosennymi i nie decydują się na eksplozję kolorów w swoim wnętrzu z okazji zmiany pory roku i Wielkanocy. Pozostają przy skandynawskich barwach i dekoracjach albo stawiają na przełamywanie konwencji. Dlatego niektóre wiosenno-wielkanocne kolekcje dekoracji  wykonywane są dokładnie według takiego klucza. Tym samym producenci ozdób wychodzą poza schemat i stereotyp, dlatego gęś wielkanocna wcale nie musi być już biała, a kogut nie ma czerwonego grzebienia.

Zobacz również: niezbędnik wielkanocny

Zgłoś uwagę