Mieszkania TBS Wrocław tylko na wynajem. Nie można ich kupić z ogłoszenia

W internecie znaleźć można oferty typu: sprzedam mieszkanie TBS lub: mieszkanie w TBS – superoferta sprzedaży. Są one niezgodne z prawem, a skorzystanie z nich wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy – ostrzegają przedstawiciele TBS Wrocław.

  • Mieszkania na wynajem przy ul. Afgańskiej, fot. TBS Wrocław

    Mieszkania na wynajem przy ul. Afgańskiej, fot. TBS Wrocław


Sprzedam mieszkanie w TBS – uważaj na takie oferty

Ogłoszeń o sprzedaży mieszkania lub partycypacji w TBS Wrocław jest sporo i stale pojawiają się nowe. Widząc takie ogłoszenie, warto zachować ostrożność. TBS Wrocław odradza podejmowanie prób ustaleń z autorami takich ofert, na przykład co do ceny. Jak informują przestawiciele miejskiego TBS-u, takie ustalenia nie będą miały mocy prawnej.

– Trzeba powiedzieć jasno, że skorzystanie z takiej oferty może narazić kupca na stratę pieniędzy. Bo kupno mieszkania TBS Wrocław z ogłoszenia często wyceniane jest nawet na kilkadziesiąt tys. złotych. Przekazanie oferentowi tych pieniędzy sprawia, że teoretycznie przejmuje się od niego mieszkanie, ale faktycznie nie ma się żadnej umowy z TBS-em. A to oznacza, że nie ma się również praw, które przysługują najemcy – wyjaśnia Paweł Inglot, wiceprezes zarządu TBS Wrocław.

Mieszkanie od TBS Wrocław to mieszkanie wynajęte, nie na sprzedaż

Podpisanie umowy najmu mieszkania od TBS Wrocław oznacza, że jest się najemcą danego lokalu. I tak, jak mieszkanie wynajęte od prywatnego właściciela przez cały czas należy do niego, tak też mieszkanie wynajęte w TBS Wrocław przez cały czas obowiązywania umowy najmu należy do spółki.

– Najemca nie może takiego mieszkania przejąć na własność, sprzedać lub odstąpić. Mieszkania TBS Wrocław nie można również przekazać komuś innemu np. w formie darowizny – wyjaśniają przedstawiciele spółki.

W jaki sposób można wynająć mieszkanie od TBS Wrocław?

Po pierwsze, należy spełniać warunki ustawowe, które dotyczą m.in. dochodów potencjalnego najemcy. Po drugie, dla mieszkań z rynku wtórnego – czyli takich, które zwolnili poprzedni najemcy – obowiązują dodatkowe kryteria przyjęte przez TBS Wrocław we wrześniu 2020 r. Premiują one m.in. płatników podatku PIT we Wrocławiu, osoby z niepełnosprawnością i rodziny wielodzietne.

Wszystkie warunki, zasady i procedury związane z wynajęciem mieszkania, opisane są na stronie internetowej TBS Wrocław.Zgłoś uwagę