Miesiąc z pisarzami w Mediatece

Po raz piąty we wrocławskiej Mediatece trwać będzie  Miesiąc Spotkań Autorskich, w którym bierze udział 62 pisarzy z Polski i zagranicy. Festiwal gromadzi pisarzy z Czech, Słowacji i Polski oraz Ukrainy, która w tym roku jest gościem honorowym wydarzenia. Codziennie w Mediatece przy pl. Teatralnym odbywają się spotkania z pisarzami.


Miesiąc Spotkań Autorskich to międzynarodowy festiwal literatury, który trwać będzie od 5 lipca do 4 sierpnia.

Pierwszy festiwal odbył się w 2000 roku w Brnie. Zawsze składa się z dwóch linii programowych – prezentacji literatury czeskiej i słowackiej oraz polskiej i prezentacji literatury gościa honorowego.

Dziś pisarze spotykają się z czytelnikami w kilku miastach - w Koszycach, Ostrawie i Wrocławiu. W tym roku odwiedzą także Lwów.

We Wrocławiu codziennie w Mediatece będzie okazja by spotkać się z pisarzami z Polski lub Czech lub Słowacji i z Ukrainy. Czytają oni fragmenty swoich książek w oryginale, obok wyświetlane są tłumaczenia. Organizatorom zależy bowiem na promocji literatury często jeszcze w Polsce nieznanej. W poprzednich edycjach gościem honorowym była m.in.  Szkocja, Kanada, czy Białoruś.

We wrocławskiej edycji MSA wezmą udział czołowi pisarze polscy (m.in. Ryszard Krynicki, Krzysztof Varga, Joanna Bator, Iza Michalewicz, Filip Springer, Anna Janko, Jacek Dehnel, Ziemowit Szczerek, Olga Tokarczuk, Małgorzata Szejnert, Magdalena Tulli oraz Jakub Żulczyk), czescy, słowaccy oraz 31 autorów z Ukrainy (m.in. Natalka Sniadanko, Andrij Bondar, Jurij Andruchovyč, Oleksandr Irvanec, Serhij Žadan, Taras Prochasko, Jurij Vynnyčuk, Sofija Andruchovyč i Oksana Zabužko).

Pełną listę zaproszonych autorów i terminy spotkań można sprawdzić na wroclaw.go – naszym informatorze o wydarzeniach we Wrocławiu. 

Codzienne spotkania autorskie mają stałą formułę: o godz. 19 czytelnicy spotykają się z polskim, czeskim lub słowackim pisarzem, a o godz. 20.30 z pisarzem ukraińskim.

Festiwal wymyśliło czeskie wydawnictwo Vetrne mlyny, teraz organizuje go ze słowacką Konznica pre mladez mesta Kosice, Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu, Instytutem Filologii Słowiańskiej i Forum Wydawców z Ukrainy

Miesiąc Spotkań Autorskich, 5 lipca – 4 sierpnia, Mediateka, pl. Teatralny 5.

 

Zgłoś uwagę