Międzynarodowy Festiwal Opowiadania od 5 października

Spotkania Martyną Bundą, Justyną Bargielską, Magdalena Grzebałkowską, Wiolettą Grzegorzewską, Danielem Odiją, czy Łukaszem Orbitowskim to tylko niektóre atrakcje festiwalu. Będą też adaptacje sceniczne tekstów, projekcje filmów i warsztaty twórczego pisania. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania rusza 5 października i potrwa tydzień. 


Impreza dla tych, co kochają prozę

Festiwal, który ma już we Wrocławiu wielu fanów stworzyli pasjonaci krótkiej prozy, ambitnych książek, ciekawej prezentacji form narracyjnych, ale też ludzie wrażliwi na to, w jakiej atmosferze czytelnik może zetknąć się z dobrą prozą.

Temu służą spotkania, czytania, rozmowy na ważne tematy (o władzy sieci, czy tym, nad czym panują krytycy), wreszcie sceniczne adaptacje istotnych tekstów. Choćby wstrząsającego „Testamentu” Ołeha Sencowa (w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej i w reżyserii Kasi Dudzic-Grabińskiej), ukraińskiego reżysera, który prowadzi protest głodowy w rosyjskiej kolonii karnej w imieniu wszystkich ukraińskich więźniów politycznych.

 

14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Kluby dyskusyjne / Spotkania z autorami
Termin od 5 października 2018 do 12 października 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Goście zagraniczni

Lista gości 14. Festiwalu Opowiadania jest długa i obejmuje nazwiska nie tylko wymienionych już polskich autorów, ale też zagranicznych. Choćby tłumaczonego na 16 języków Kevina Barry'ego, dublińczyka Roba Doyle'a, którego powieść jest na liście największych wydarzeń prozy irlandzkiej, czy Belga Thomasa Gunziga, który poza pisaniem prozy tworzy też filmowe scenariusze, a spod jego ręki wyszedł scenariusz do słynnego filmu „Zupełnie nowy testament” Jaco van Dormaela.

Gwiazdy polskiej prozy

Największą miała być Olga Tokarczuk, która zamierzała opowiedzieć o swojej nowej książce, zbiorze opowiadań, ale wszystko wskazuje na to, że zatrzymały ją za granicą obowiązki zawodowe. Dla wielbicieli prozy polskiej będą jednak m.in. Martyna Bunda, autorka sensacyjnej „Nieczułości”, przepięknej i poruszającej sagi kobiecej z Dziewiczej Góry. Będzie Wioletta Grzegorzewska, którą równie dobrze, a może nawet lepiej kojarzą anglojęzyczni czytelnicy (książka „Swallowing Mercury”, czyli „Guguły” była na długiej liście Nagrody Bookera). Daniel Odija przeczyta fragmenty z książki „Przezroczyste głowy”, która dopiero miała premierę.  Zgłoś uwagę