wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 2021. Program, spotkania

Od piątku 3 do niedzieli 5 września potrwa 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który w tym roku u progu jesieni, ale zawsze z interesującymi dyskusjami, autorami, książkami i miejscami. Większa część festiwalu odbędzie się na żywo, online posłuchamy natomiast (ale, niestety, tylko w języku angielskim, bez tłumaczenia) spotkań m.in. z Laurą van der Berg, której książka właśnie ukazała się w przekładzie naszej kreatywnej Dobromiły Jankowskiej. Na wszystkie imprezy Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania 2021 wstęp jest wolny. 

Reklama

Weekend z autorami, na żywo i online

Piątek, 3 września

Inauguracja festiwalu o 18.00 w Kwiaty Kawy Nalanda (pl. Kościuszki 12) – na przystawkę tradycyjne czytania, które rozpocznie Darek Foks, autor wydanego przed wakacjami, a inspirowanego filmem tomu „Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych” (2018), poeta nominowany do Nagroda Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (otrzymał ją zresztą za całokształt w 2014 roku). Foks wystąpi podczas Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania 2021 nie tylko w charakterze gościa, ale też kuratora „Wieczoru z Kinem Narodowym”.

[Bo w niedzielę, 5 września o 18.00 w Kwiaty Kawy Nalanda - najpierw klasyk Georga Wilhelma Pabsta />>Dziennik upadłej dziewczyny<>Waleria i tydzień cudów<

Obok polskiego poety utwory przygotował i przeczyta austriacki prozaik Robert Prosser, który pracuje w Tyrolu i Wiedniu, a trzecią z bohaterów wieczoru będzie poetka, tłumaczka i kuratorka wydarzeń literackich Natalia Malek, laureatka tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. 

Godzinę później, o 19.00 w galerii SIC BWA Wrocław (przy pl. Kościuszki 9) panel dyskusyjny „Zatrute źródło”, a Grzegorz Jankowicz porozmawia z gośćmi – Martą Dzido, Darkiem Foksem, Natalią Malek, Anną Marchewską, Łukaszem Musiałem i Jakubem Skurtysem – o literaturze, która może być szkodliwa, zwłaszcza kiedy z upływem czasu zmienia się nasza perspektywa, wrażliwość, tematy, które dziś wymagają zupełnie innego podejścia. Organizatorzy przypominają słowa francuskiego pisarza i filozofa Georgesa Bataille'a – „literatura nie jest niewinna i powinna się do tego przyznać” podkreślając, że wina literatury polega na tym, że nieustannie przekracza ustalone granice, jest przestrzenią eksperymentu, który wywraca do góry nogami ustalone hierarchie, jest narzędziem transgresji, która skłania do dowartościowania ekscesu i deprecjacji wszelkiej zachowawczości, nawet jeśli ta ostatnia chroni jednostki lub wspólnoty przed niechcianą zmianą.

Sobota, 4 września

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania 2021 od 16.00 w SIC! BWA Wrocław poetka Agnieszka Wolny-Hamkało (niedawno pisaliśmy o jej nowym, świetnym tomie „Raster Lichtensteina”) porozmawia z Przemysławem Czaplińskim, Piotrem Sobolczykiem i Wiolettą Kazimierską-Jerzyk o tym, czym jest kamp. „Mamy nazwę, ale nie bardzo wiemy, co się za nią kryje. Nazwa niejasno obiecuje: eksces, wtajemniczenie, coś wyjątkowego, czego jednak nie będziemy mogli opisać (możemy jedynie to poczuć). Zakresu pojęciowego tego czegoś nie da się precyzyjnie ustalić. Co gorsza, owo odczucie nie jest uniwersalne (kamp może być „w oku patrzącego”). Czy kamp dzieli pole z glamem, gotykiem, vintage, cute, kiczem, bizarre? Czy to kategorie estetyczne, zjawiska kulturowe, czy może marketingowe hasła?” – pytają organizatorzym, a kwestię spróbują rozstrzygnąć zaproszeni goście.

O 18.00 swoje utwory przeczytają w Nalanda Kwiaty Kawy Dominika Horodecka, Uxue Apaloaza, Andrea Lundgren, Jana Benova, Mira Marcinów, a po czytaniach ogłoszenie laureatów konkursów.

Niedziela, 5 września

Od 14.00 do 18.00 podczas Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania 2021 czytanie aktorskie opowiadań nominowanych w konkursie pod hasłem „Wy, naród” przy skrzyżowaniu ulicy Świdnickiej i Promenady Staromiejskiej, a potem w Kwiaty Kawy Nalanda wieczór z kinem, który poprowadzi Darek Foks.  

O 16.00, online, na profilu FB Festiwalu spotkanie z Laurą Van den Berg, pisarki z Florydy, której książka „Trzymam wilka za uszy” właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Pauza i to w przekładzie Dobromiły Jankowskiej, laureatki plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia. Spotkanie poprowadzi Weronika Murek, ale, niestety, odbędzie się tylko po angielsku, bez tłumaczenia.

O 17.30, także online spotkanie wokół antologii opowiadań irlandzkich „Niepoprawna mnogość” (również ukazała się nakładem Pauzy) – rozmawiają Lucy Caldwell, Jan Carson i Yan Ge. Tym razem rozmowę prowadzić będzie tłumaczka Aga Zano i także tym razem odbędzie się po angielsku, bez tłumaczenia.

Z kolei o 19.00 spotkanie online z Andrijem Bondarem, autorem zbioru esejów „Cerebro”, jaki ostatnio opublikowało Wydawnictwo Warstwy. Gospodarzem wieczoru będzie pomysłodawca festiwalu Marcin Hamkało. 

17. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

17. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Dla seniorów / Dla dzieci / Spotkania z autorami / Warsztaty / Dla rodziców / Zajęcia dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 3 września 2021 do 5 września 2021

Miejsce KsięgarnioKawiarnia Vegedajnia NALANDA

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl