Miedziane inspiracje Oskara Zięty – nowa wystawa w Domku Miedziorytnika

Jak wygląda krzesło i taboret w całości wykonane z miedzi? Czy jest tylko piękną ozdobą pomieszczenia czy może też pełnić funkcję mebla? O tym najlepiej przekonać się odwiedzając wystawę „Materiał z gwiazd" w Domku Miedziorytnika. Od 2 czerwca prezentowane są na niej prace znanego projektanta Oskara Zięty. Krzesło, stołek, wieszaki i pozostałe dzieła łączy to, że wszystkie wykonane są z miedzi.


Jak sie okazuje, miedź jest nie tylko najlepszym przewodnikiem i materiałem wykorzystywanym od dawna w przemyśle i nowoczesnej eletrotechnice oraz - ze względu na swoje własności zabijania drobnoustrojów - w szpitalach. Może być również i jest inspiracją dla architektów, artystów i rzemieślników. Jej wielkim atutem jest uroda, plastyczność, wytrzymałość na warunki atmosferyczne i upływ czasu.

Miedziane inspiracje Oskara Zięty – wystawa w Domku Miedziorytnika

Miedziane inspiracje Oskara Zięty – wystawa w Domku Miedziorytnika

Wystawa / Dla wszystkich / Sztuki wizualne / ESK
Termin od 2 czerwca 2016 do 22 czerwca 2016

Miejsce Dom Miedziorytnika (Jaś)

Zobacz

Nic dziwnego, że zainteresował się nią, jako tworzywem do swoich prac, Oskar Zięta. – Miedź jest piękna, ma niezwykłą energię i pozwala uzyskać niesamowite efekty, bo jej wygląd zmienia się wraz z upływem czasu, rodzajem światła, pory dnia a nawet roku. Te same stołki wykonane ze stali zupełnie inaczej wyglądaja niż zrobione z miedzi – opowiada  z entuzjazmem projektant. Przy okazji Oskar Zięta wyjaśnił tytuł wystawy jego prac. – Według legend krasnoludy poszukiwały w kopalniach nie złota, ale właśnie miedzi, bo wierzyły, że jest materiałem z gwiazd. Zdradził też niektóre tajniki procesu produkcji mebli z miedzi, który jest bardzo czasochłonny. – Np. samo polerowanie taboretu zajęło pracownikowi tydzień – dodał. 

Na wystawie, która zajmuje dwa piętra oprócz krzesła i taboretu można zobaczyć produkty z limitowanej miedzianej kolekcji wykonanej w unikalnej technologii ( proces kontrolowanej deformacji i nadmuchiwania miedzianej blachy). Są tam nie tylko rozpoznawalne projekty Ziety, jak np. stołek Plopp i krzesło Chippensteel 0.5, ale też uniwersalny wieszak, miedziany miecz KRT (zaprojektowany dla laureata Ogółnopolskiego Konkursu Reklamy), czy podstawkę pod platerę.

Jest to dziewiąta ekspozycja w Domku Miedziorytnika poświęcona temu materiałowi.

Współorganizatorem wystawy jest Europejski Instytut Miedzi, który we Wrocławiu ma swoje biuro. Od 20 lat promuje zastosowanie miedzi w przemyśle, architekturze czy ochronie zdrowia. W elementy miedziane m.in. wyposażył szpital im. Kamieńskiego, dzięki czemu spadła ilość zakażeń szpitalnych.  

Zdjęcia Tomasz Walków

Zgłoś uwagę