Światowe Igrzyska Sportowe 2017

Doświadczenie płynie z Cali

Emocje, kibice i gościnność mieszkańców, czyli podsumowanie The World Games 2013 w Cali.


Z Cali dla wroclaw.pl Hanna Domagała, odpowiedzialna za przygotowania Wrocławia do The World Games 2017 - Igrzysk Sportów Nieolimpijskich. 

"Cali naprawdę żyło Igrzyskami. Mieszkańcy nie ukrywali dumy z faktu bycia gospodarzami. Kolumbijczycy to otwarty i gościnny naród. Chętnie okazywali radość, dopingując zawodników (nie tylko swoich!). Uśmiechali się do wszystkich i prosili o możliwość zrobienia sobie zdjęcia z zawodnikami i gośćmi TWG. Ciągle dopytywali o samopoczucie, czy wszystko jest OK, czy mogą jakoś pomóc i jak się podoba pobyt w Cali? To, co od razu rzucało się w oczy, to flagi narodowe wszystkich reprezentacji i kolorowe dekoracje rozwieszone na mostach i ulicach. Codziennie w mediach ukazywały się relacje z zawodów, wywiady ze sportowcami i kibicami, co dodatkowo „nakręcało” fajną atmosferę. Wielu wolontariuszy wspierało organizację zawodów, świetnie mówili po angielsku. Najpopularniejszym miejscem spotkań kibiców poza arenami zawodów była piaszczysta The World Games Plaza zlokalizowana w centrum miasta. Przyciągała mieszkańców i turystów głośną muzyką, tańcem i zabawą. Kibice spotykali się też z zawodnikami, a reprezentacjom i gościom udzielała się atmosfera dobrej zabawy i współuczestnictwa w wielkim wydarzeniu". 

Liczby i statystyki nie oddają dokładnie wagi przedsięwzięcia, jednak warto je przytoczyć, aby pokazać skalę wydarzenia, które przez 11 dni zawładnęło Ameryką Południową.

The World Games 2013 to:  

  • ponad 500 000 widzów przez 10 dni zawodów!,
  • niemal 4000 tysiące sportowców,
  • 31 dyscyplin,
  • 25 aren rozgrywania zawodów (w tym baza lotnictwa wojskowego)
  • 4500 wolontariuszy,
  • relacje TV z zawodów w 120 krajach świata,
  • finałowy mecz rugby obejrzało 20 tysięcy kibiców, a podczas każdego dnia turnieju tańca sportowego naarenie korridy zasiadało 17 tysięcy widzów
  • ceremonię otwarcia i zamknięcia obejrzało w sumie 60 tysięcy widzów (komplet publiczności).   

Polscy zawodnicy w rywalizacji sportowej niestety nie zachwycili. Reprezentacja narodowa z dorobkiem pięciu medali zajęła w klasyfikacji końcowej miejsce poza pierwszą dwudziestką. Mamy nadzieję, że za cztery lata "u siebie" medali będzie więcej! Szczególnie liczymy na dobre miejsca wrocławian. W Cali drugie miejsce w ju-jitsu zajęła Emilia Maćkowiak, trenująca na co dzień na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Podczas ceremonii zamknięcia igrzysk zgodnie z tradycją nastąpiło przekazanie flagi Igrzysk następnemu gospodarzowi The World Games. W imieniu Wrocławia odebrał ją prezydent Rafał Dutkiewicz. Pogratulował sportowcom i mieszkańcom Cali za stworzenie niesamowitej atmosfery oraz zaprosił wszystkich do Miasta spotkań, które za cztery lata będzie gościło to wielkie sportowe wydarzenie. 

Patrycja WojciechowskaZgłoś uwagę