Miasto wspiera remont Auli Leopoldyńskiej

Fundacja Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymała 1,1 mln zł z miejskiej kasy na kolejny etap remontu zabytkowej Auli Leopoldyńskiej.

  • Aula Leopoldyńska, fot. Janusz Krzeszowski


Reprezentacyjna Aula Leopoldyńska znajduje się w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstała w latach 1728-1732 według projektu Christophorusa Tauscha. To cenny przykład świeckiego baroku. Sala od lat wymaga kosztownego remontu, władze uczelni wielokrotnie apelowały o pomoc w ratowaniu Auli.
Reakcją jest m.in. wsparcie ze strony miasta Wrocław. W ubiegłym roku w wyniku konkursu dla organizacji pozarządowych na prace konserwatorskie w obiektach zabytkowych Fundacja Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymała 910 tys. zł. To wystarczyło na wzmocnienie stropu.

W najnowszym rozdaniu Fundacji na ten sam cel przyznano 1,1 mln zł. – Chcielibyśmy za to wyremontować podium i jego okolice, od podłogi po sufit – mówi dr Łukasz Krzywka, pełnomocnik rektora UWr ds. obiektów zabytkowych. – To trudne zadanie ze względu na jego zakres i różnorodność, ponieważ obejmuje prace konserwatorskie malarstwa, rzeźby, stiuków oraz mebli.
W czasie remontu podium w Auli nie będzie można organizować uroczystości, ale sala nie zostanie całkiem zamknięta przed turystami.
Dr Łukasz Krzywka: - Poza tym w najbliższym czasie chcielibyśmy wzmocnić balkon w Auli. Najpierw musimy przygotować projekt i zakres prac.
Remont całej Auli Leopoldyńskiej kosztowałby ok. 7 mln zł.

Zgłoś uwagę