Miasta w centrum uwagi

Samorządowcy i przedsiębiorcy rozmawiali o zarządzaniu miastami


Przedstawiciele samorządów, instytucji publicznych, przedsiębiorcy oraz studenci i doktoranci wzięli udział w Kongresie „Od miast w kryzysie do miast zrównoważonych”.

- To właśnie miasta w kolejnej perspektywie Unii Europejskiej będą tymi centrami lokalizacyjnymi, w których będzie widoczny najwyższy rozwój gospodarczy i społeczny – mówi Aldona Wiktorska-Święcka, prezes zarządu Polish Governance Institute. - To właśnie miasta były, są i będą lokomotywami rozwoju lokalnego i regionalnego. Nieustannie zmieniają się i muszą się dostosować do wielu wyzwań, aby sprostać wymaganiom globalnym. Obecnie europejskie miasta przeżywają wyzwania związane z kryzysem, ale też starają się wdrażać innowacyjne koncepcje po to, żeby jeszcze lepiej wykorzystywać dostępne im kapitały. Dlatego właśnie chcieliśmy porozmawiać o zrównoważonym rozwoju. Wśród najważniejszych kwestii, jakie zostały poruszone znalazły się innowacyjne koncepcje zarządzania, wdrażane w praktyce w celu rozwoju miast Dolnego Śląska i Polski. Najbardziej skoncentrowaliśmy się na kluczowym wydarzeniu dla Wrocławia i całego regionu, jakim jest projekt Europejskiej Stolicy Kultury. Wiemy, że trwają już przygotowania do wielkiego finału w 2016 roku. Jednak zależało nam na pokazaniu także tego, jak inne miasta wykorzystały taką szansę.

Wśród referentów znaleźli się praktycy i teoretycy zarządzania miastami m.in. prezydenci i burmistrzowie miast, samorządowcy, eksperci i konsultanci z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

- Temat konferencji jest bardzo istotny, ponieważ ponad 70 proc. mieszkańców naszego regionu mieszka właśnie w miastach – twierdzi Jerzy Tutaj, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego. - Z tego też powodu polityka miejska musi zajmować ważne miejsce w strategii województwa. Zwłaszcza, że środki finansowe na jej realizację są znaczne. Podczas tworzenia strategii rozwoju naszego województwa braliśmy pod uwagę przede wszystkim kryterium populacji, czyli stawialiśmy na te przedsięwzięcia, które dotyczą jak największej liczby ludzi. Dotyczyły więc one głównie mieszkańców naszych 91 miast.

Organizatorem kongresu był Polish Governance Instutute. Natomiast partnerzy wydarzenia to Fundacja im. Konrada Adenauera w Polsce, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Katarzyna Kunka

Zgłoś uwagę