Upalny weekend – ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Dolnego Śląska

W sobotę i niedzielę (27-28 sierpnia) upały mogą być groźne dla zdrowia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla Dolnego Śląska i 10 innych województw. W weekend termometry mogą wskazać nawet 32 stopnie.


Upalnie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku ma być od sobotniego popołudnia do niedzieli (27-28 sierpnia).

– Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 13°C do 16°C – informuje synoptyk, Elżbieta Wojtczak-Gaglik.

Ostrzeżenia przed upałami obowiązują w 11. województwach: dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, podkarpackim, lubuskim i lubelskim. W części województw ostrzeżenia obowiązują nawet do poniedziałku. Alert pierwszego stopnia wydawany jest przez IMGW w związku z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne oraz zagrożenie życia".

Jak znosić upały?

W miarę możliwości należy unikać przebywania na słońcu. Trzeba pić przynajmniej 2,5 litra wody. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia i schłodzenie organizmu jest picie czystej, niegazowanej wody mineralnej.

Pamiętajmy i zwracajmy szczególną uwagę na osoby wrażliwe na upał – małe dzieci, seniorów. 

Wysokie temperatury znoszą źle też zwierzęta. Przede wszystkim należy dbać, by miał świeża wodę i nigdy nie należy zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie. Należy ograniczyć spacery w porze, gdy panuje największy upał.

Zgłoś uwagę