Metamorfoza Bulwaru Słonecznego

Przebudowa obejmie teren wzdłuż Odry – pomiędzy pl. Bema a ul. Probusa. Na tym odcinku już wiosną 2019 roku zostaną wykonane nowe chodniki, trasa rowerowa, ławki i dwa siedziska z betonu, dodane zostanie nowe oświetlenie, zaplanowano też nasadzenia zieleni. Metamorfoza Bulwaru Słonecznego ma szczególny powód –  będzie to miejsce poświęcone historii przyznawania praw wyborczych kobietom w Polsce i na świecie. W chodniku zamontowane zostaną łącznie 162 płyty – 81 z nazwą kraju i 81 z rokiem, w którym kobiety otrzymały w tym kraju prawa wyborcze. Ukończenie prac ok. maja 2019.

  • bulwar słoneczny rafał dutkiewicz

    Prezydent Rafał Dutkiewicz i przedstawicielki Wrocławskiej Rady Kobiet przy tablicy, która znajdzie się pośrodku ronda na Bulwarze Słonecznym/fot. MAT

  • bulwar słoneczny

    Wizualizacja Bulwaru Słonecznego


Projekt na 100-lecie niepodległości

Odnowienie fragmentu ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Drobnera i dedykowanie go kobietom jest inicjatywą prezydenta Wrocławia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

– Dzisiaj większości z nas się wydaje, że to jest tak oczywiste i obowiązujące od wieków. Tymczasem, prawdę powiedziawszy, wiek XX był okresem, w którym kobiety dopiero uzyskiwały prawa wyborcze - podkreśla prezydent Rafał Dutkiewicz.

To projekt przypominający o tym, że Polska była jednym z pierwszym krajów, który przyznał prawa wyborcze kobietom. Młodym Polakom uświadomi, że nie zawsze tak było. Trzeba z tych praw korzystać, chodzić na wybory i aktywnie uczestniczyć w ten sposób w życiu społecznym –  dodaje Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet.

Wizualizacja nowego Bulwaru Słonecznego

Tablice poświęcone prawom wyborczym kobiet

Tablice zostaną ułożone, rozpoczynając od strony pl. Bema w kierunku ul. Probusa, w sposób chronologiczny. Jako pierwsze znajdą się te kraje, które najwcześniej wprowadziły prawa wyborcze, czyli m.in. Finlandia (1906) i Dania (1908), a wkrótce po nich Polska (1918), ktorej tablica znajdzie się za małym rondem zaplanowanym w bliskim sąsiedztwie placu Bema. W centrum ronda zostanie zamontowana specjalna duża okrągła tablica.

Tablica, która zostanie zamontowana w sercu małego ronda na Bulwarze Słonecznym, na dole wzór tablic z nazwą państwa i datą ustanowienia w nim praw wyborczych dla kobiet/fot. MAT

Stanowiące komplet 162 tablice ze stali nierdzewnej z nazwami państw i datami zostaną przytwierdzone w sposób stały do podłoża. – Nie ma obawy, że znikną, zastosujemy technologię podobną do tej przy ścieżce edukacyjnej na ul. Nankiera oraz na placu miejskim między ul. Lotniczą i Szybowcową – uspokaja Ewa Mazur ze ZDiUM.

Metamorfoza bulwaru – co nas czeka

Obok płyt upamiętniających prawa wyborcze dla kobiet na Bulwarze Słonecznym powstanie ścieżka rowerowa, chodnik częściowo z płyt betonowych, częściowo z płyt i kostki granitowych. – Placyk z okrągłą tablicą ma nawierzchnię w kostce granitowej, która będzie będzie cięta i łupana, a przez to przyjazna dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych, podobna do tej na wózkostradzie na wrocławskim rynku – wyjaśnia Ewa Mazur. 

Na tym nie koniec. W projekcie jest też montaż klasycznych standardowych ławek i dwóch siedzisk z betonu. Na terenie pojawi się dużo nowej zieleni, m.in. szpalery i rabaty bylinowe. Zostanie też uzupełnione oświetlenie. – Będzie nawiązywało stylistyką do istniejącego – dodaje Ewa Mazur. 

Wizualizacja nowego Bulwaru Słonecznego

Prace potrwają ok. 2 miesiące, najdłuższe będzie grupowanie i wklejanie 162 płyt. Szacunkowy koszt projektu to ok. 1 700 000 zł, ale dopiero rynek wskaże rzeczywistą cenę. – W tym roku do przetargu nie zgłosiła się żadna firma, prowadziliśmy jednak rozmowy, przystąpimy do zadania, kiedy tylko ustaną warunki zimowe, czyli w marcu lub kwietniu – informuje Ewa Mazur ze Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Zgłoś uwagę