MdM to nie koniec

Będzie drugi program dopłat do mieszkań

- Nie ma szans, by program dopłat dla kupujących mieszkania w ramach Mieszkania dla Młodych został rozszerzony na rynek wtórny - mówi stanowczo minister Piotr Styczeń z resortu infrastruktury. Zapowiada też, że wraz z uruchomieniem drugiego programu wsparcia dla budujących mieszkania pod wynajem, rząd zaproponuje osłabienie przepisów chroniących lokatorów. W razie kłopotów, właściciel mieszkania będzie mógł się ich łatwiej pozbyć. W zamian obiecuje więcej pieniędzy na budowę lokali socjalnych i... schronisk dla bezdomnych oraz noclegowni.

Money.pl: Rząd przyjął, a Sejm przegłosował przyjęcie rządowego programu dopłat dla młodych ludzi - Mieszkanie dla Młodych. Przyjmowanie wniosków ma ruszyć od stycznia. Nie wszyscy jednak mogą zaciągnąć kredyt, by kupić nieruchomość, a są też tacy, którzy wolą w miarę tanio wynająć mieszkanie. Co z drugim programem zapowiadanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego - Funduszem Mieszkań na Wynajem?

Piotr Styczeń, wiceminister w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, odpowiedzialny za politykę mieszkaniową: Jeżeli chodzi o powstanie Zasobu na Wynajem, kupionego na rynku, a następnie finansowanego przez określony Fundusz, to chcielibyśmy go uruchomić już w przyszłym roku. Jak wiadomo, program finansowany z zasobów Banku Gospodarstwa Krajowego ma na początku objąć około 20 tysięcy lokali. Zależy nam na szerszym wypromowaniu czystej formy najmu. Czyli różnej od tej, jaka ma miejsce na przykład w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Są ludzie, których nie stać na kilka, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych wkładu.

Chcemy by oprócz ewentualnej kaucji, najemca nie ponosił żadnych dodatkowych kosztów w związku z możliwością wynajęcia lokalu. Chcemy też, by jego wejście w życie zbiegło się z szeroką reformą praw zarówno lokatorów jak i właścicieli, a dokładniej rozluźnieniem ochrony tych pierwszych. Czytaj więcej...Zgłoś uwagę