Masz ubrania z czasów PRL-u? Zgłoś się do Muzeum

Sukienki new-look, ubrania kupione na ciuchach lub przysłane w paczkach z Zachodu, albo własne projekty krawieckie – Muzeum Narodowe we Wrocławiu poszukuje ubrań z lat 50., 60. 70. i 80., które zostaną pokazane podczas najbliższej Nocy Muzeów.


Pokaz przygotowany jest w związku z wystawą „Moda i już! Moda w PRL-u”, którą we wrocławskim Muzeum Narodowym będzie można zwiedzać od 17 maja. Prezentacja ubrań z szaf wrocławian jest jedną z atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów (14 maja). Do pokazu nie można wykorzystać sukni, płaszczy, spodni ze zbiorów muzealnych, bo mają one status eksponatów.

 Klinki w zdjęcie, aby wejść w galerię
- Czekamy na stroje charakterystyczne dla okresu PRL-u, ale i te oryginalne, jedyne w swoim rodzaju. Polacy musieli sobie radzić na różne sposoby by dobrze się ubrać. Korzystali z pomocy rodzin na Zachodzie, które wysyłały paczki z ubraniami, na przykład popularnymi sukienkami new-look lub dżinsami - mówi Anna Kowalów z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - Częściej niż dzisiaj korzystali z usług krawców lub sami siadali przy maszynach do szycia. Dzięki temu powstawały oryginalne wzory.

Kliknij w zdjęcie, aby wejść w galerię

Organizatorzy do ich prezentacji chcą zaangażować wrocławian, dlatego poszukują kandydatów na modelki i modeli, którzy wezmą udział w tym jednorazowym wydarzeniu. Doświadczenie na wybiegu nie jest wymagane, nie ma także ograniczeń jeśli chodzi o wiek. W przedsięwzięcie zaangażowani są licealiści z Dziesiątki, którzy przygotują scenariusz pokazu, zajmą się reżyserią, choreografią, muzyką i światłami.

Zgłoszenia należy do 15 kwietnia nadsyłać na adres: zapisy@mnwr.art.pl

Zobacz także: Moda we Wrocławiu w czasach PRL

 

Zgłoś uwagę