Mama i tato śpiewają dziecku. Zajęcia dla przyszłych rodziców

Ponad sześć lat temu Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM, wpadł na pomysł, by umuzykalniać nie tylko małe dzieci (Filharmonia dla młodych), ale też te, które są jeszcze w łonie matek. Wiele badań dowodzi, że śpiewanie rozwija nie tylko maluchy, ale i przyszłych rodziców. Na zajęcia akcji „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” można się wybrać bezpłatnie do Narodowego Forum Muzyki. Start 25 listopada.


Pierwsze zajęcia zorganizowano, jeszcze w gmachu starej filharmonii, w 2010 roku i od tamtego czasu kołysanki dzieciom zaśpiewało 150 tysięcy rodziców, dziadków, nawet niań. Akcja „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” jest wciąż kontynuowana i cieszy się ogromną popularnością. Dlaczego rodzice powinni umuzykalniać dziecko w łonie matki? Bo wiele badań dowodzi, że będzie się odznaczało większą wrażliwością na muzykę. Dowód? Kiedy wiosną 1932 roku matka legendarnego kanadyjskiego pianisty Glenna Goulda była w ciąży rozmyślnie dużo grała na fortepianie. Chciała, by dziecko było muzykalne, a była świadoma faktu, że w życiu płodowym liczy się każdy bodziec. Udało się! Glenn, zanim zaczął chodzi i mówić uderzał już w klawisze fortepianu i doskonale rozróżniał dźwięki. 

Jakie będą maluchy rodziców i krewnych, którzy teraz przyjdą na zajęcia do Narodowego Forum Muzyki trudno powiedzieć, ale dzieci z pewnością skorzystają na tym, że ich bliscy będą śpiewać specjalnie z myślą o nich. – Umuzykalnienie prowadzone w nowoczesnym wydaniu opiera się na doświadczeniu przeszłych pokoleń – wykorzystywane są utwory śpiewane przez naszych rodziców, babcie i dziadków – podkreśla Anna Wilczyńska, koordynatorka akcji „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”. Wiadomo, że uczestnicy spotkań poćwiczą, a być może w ogóle nauczą się po raz pierwszy piosenek - kołysanek m.in. „Jadą, jadą dzieci drogą” do wiersza Marii Konopnickiej, „Śpij dziecinko” Heleny Bojarskiej, „Idzie niebo” Ewy Szelburg - Zarembiny czy „Siwa chmurka” z muzyką Marii Kaczurbiny do wiersza Anny Świrszczyńskiej. Pomysł wrocławski tak bardzo się spodobał w Polsce, że jest też realizowany w Rzeszowie, Gdańsku oraz Trzebnicy.

Co zrobić, aby zapisać się na zajęcia (są bezpłatne) wystarczy wysłać formularz na adres mailowy centrum.edukacyjne@nfm.wroclaw.pl. Najbliższy cykl spotkań 25 listopada, 2 grudnia i 9 grudnia (piątki) o 10.15 w sali edukacyjnej NFM na II piętrze. Zajęcia trwają zawsze po pół godziny.

Zgłoś uwagę