Punkty widokowe we Wrocławiu

Godziny otwarcia w majowy weekend 2016

 • Sky Tower: 1 maja, godz. 10.00-21.30, 2-3 maja, godz. 9.00-20.30
 • Wieża kościoła garnizonowego pw. Św. Elzbiety:  czynna codziennie, godz. 10.00-19.00 (nie ma wejść podczas deszczu i burzy)
 • Taras widokowy w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela: czynny 1 maja, godz. 14.00-16.00, 2 maja w poniedziałek nieczynny, 3 maja, godz. 12.00-16.30
 • Mostek Pokutnic  w kościele św. Marii Magdaleny: czynny codziennie, godz. 10.00-19.00
 • Wieża Matematyczna: 1 i 3 maja nieczynna, 2 maja, w poniedziałek, godz. 10.00-16.00

Sky Tower, punkt widokowy

Panorama Wrocławia z dachu Sky TowerPanorama całego Wrocławia z dachu Sky Tower - największego budynku mieszkalnego w Polsce.

ul. Powstańców Śląskich 95
Bilety pon-pt10 zł i 5 zł, sb-nd: 14 zł i 7 zł (normalny i ulgowy)

Godziny otwarcia:

 • pon - czwartek 9-20.30,
 • pt-sobota 9-21.30
 • nd, 10-21.30
Ostatni chętni wjadą górę pół godziny przed jego zamknięciem
Rezerwacja i zakup biletów na poziomie +1 na terenie Galerii Handlowej tel. 71 738 31 11. 

Położony na przedostatnim – 49. piętrze Sky Tower, z pewnością znajdzie się na liście największych atrakcji Wrocławia. Pierwotnie planowano udostępnienie turystom otwartego tarasu na ostatniej kondygnacji 212-metrowej budowli, jednak ze względów bezpieczeństwa nie było to możliwe.

Budowa firmowana przez Leszka Czarneckiego, przedsiębiorcę, jednego z najbogatszych Polaków, od początku budziła skrajne opinie ze względu na jej rozmach, projekt, osobę inwestora. Jednak bez wątpienia należy do najbardziej charakterystycznych budowli w Polsce. Jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w kraju. Oprócz biur, sklepów, znajdują się tu także luksusowe apartamenty.

Sky Tower stanął w miejscu biurowca firmy Poltegor, który ze swoimi 92 metrami do 2007 r. był najwyższym budynkiem we Wrocławiu. On również miał punkt widokowy – w barze na 22 piętrze.

W Sky Tower na 49. piętro turystów wozi winda, która tę trasę pokonuje w minutę. W punkcie widokowym  pomieści się 20 osób.

Porządku na górze i przy windzie pilnują pracownicy obsługi, nie wpuszczą osób pijanych, albo będących pod wpływem narkotyków lub zachowujących się podejrzanie. Dzieci młodsze niż 13-letnie mogą wejść tylko w towarzystwie osób dorosłych.

Dojście do wind wywożących na punkt widokowy od strony ul. Gwiaździstej.

Zobacz zdjęcia i relację z otwarcia punktu widokowego Sky Tower.

Mostek Pokutnic, kościół Marii Magdaleny 

Mostek Pokutnicki to miejsce gdzie Wrocław ukazuje swoje pięknoMostek Pokutnicki to miejsce gdzie Wrocław ukazuje swoje prawdziwe piękno

ul. Szewska 10
Godziny otwarcia:
 • codziennie 10-19
Bilety: 5 zł i 3 zł (normalny i ulgowy)

Późnogotycki kościół powstał w XIV wieku w miejscu wcześniej istniejących świątyń, romańskich i gotyckich. Jedna z nich została zniszczona w 1241 r. podczas najazdu Mongołów.

Kościół w obecnym kształcie został wybudowany w XIV wieku, ale dwie wieże ukończono dopiero w drugiej połowie następnego stulecia. Od czasów powojennych świątynia jest administrowana przez Kościół polskokatolicki.

Mostek Pokutnic” to kładka łącząca wieże kościoła Marii Magdaleny, znajduje się na wysokości 45 metrów. Według legendy można było na niej zobaczyć dusze młodych kobiet, które zamiast zajmować się dziećmi i domem, wolały zabawy i uciechy z mężczyznami. Za karę musiały przechodzić wąską kładką między wieżami.

Wieża kościoła św. Elżbiety

Wieża kościoła św. ElżbietyWieża kościoła św. Elżbiety w nocy. [fot. Janusz Krzeszowski]

ul. Św. Elżbiety
Godziny otwarcia: od kwietnia do października.
 • codziennie, godz. 10-19
Bilet: 5

Kościół pw. Św. Elżbiety to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Wrocławia. Położony w pobliżu Rynku dominuje nad okolicą przez monumentalną bryłę i ponad 90-metrową wieżę.

Gotycka świątynia została wybudowana na początku XIV wieku, w 1525 r. był to pierwszy na Śląsku kościół przejęty przez ewangelików. W ręce katolików wrócił w 1946 r., kiedy ustanowiono go kościołem garnizonowym dla Wrocławia.

W kronikach parafialnych jest wiele opisów zniszczeń i kataklizmów, które dotknęły budowlę. M.in. wieża kościoła była kilkakrotnie odbudowana. Ogromne zniszczenia spowodował pożar w 1976 r., kiedy spalił się dach, cześć sklepienia, organy i inne drewniane elementy wystroju. Do dzisiaj właściwie trwa odbudowa świątyni po tamtym zdarzeniu.

Taras widokowy na wieży jest jednym z popularniejszych obiektów turystycznych w pobliżu Rynku. Wiodą do niego wąskie, kręte schody. Uwaga – wspinaczka na górę jest dosyć wyczerpująca.

Wieża archikatedry pw. Św. Jana Chrzciciela

Archikatedra pw. Św. Jana ChrzcicielaArchikatedra pw. Św. Jana Chrzciciela - Ostrów Tumski

Ostrów Tumski
Godziny otwarcia (wieża czynna od maja do października):
 • pon – sb, godz. 10-16.30
 • niedziela, godz. 14-16.
Bilety: - 5 zł i 4 zł (ulgowy)
W trakcie nabożeństw zwiedzanie niemożliwe.

Najważniejszy kościół archidiecezji wrocławskiej w gotyckim, obecnym kształcie został wybudowany w XIV wieku. Jednak badania archeologiczne wykazały, że murowana świątynia stała w tym miejscu już w X wieku. Obecna budowla była wiele razy remontowana po zniszczeniach i powiększana, reorganizowano także jej wnętrze. Dlatego na zewnątrz i w środku znajdują się elementy renesansowe i barokowe.

Podczas oblężenia Festung Breslau, wiosną 1945 roku, katedra została zniszczona, uszkodzone zostały wieże, nawa główna, organy, elementy wystroju. Odbudowała trwała do końca lat 60., ale hełmy wież zostały zainstalowane dopiero w latach 90.

Na platformę na 97-metrowej wieży można się dostać windą.

Wieża Matematyczna

Wieża Matematyczna Uniwersytetu WrocławskiegoWieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego [fot. Rafał Makieła]

Wieża Matematyczna,
pl. Uniwersytecki 1

Godziny otwarcia: od maja do sierpnia

 • pon - czw (oprócz środy), godz. 10-15.30
 • pt - nd, godz. 10-17

Bilety: od 6zł do 12

Ostatnie bilety sprzedawane są 30 minut przed zamknięciem.

Wieża Matematyczna w gmachu głównym Uniwersytetu powstała jako jedyna z trzech zaplanowanych podczas jego budowy w latach 1728 – 1737. Jej zwiedzanie należy rozpocząć od zachodniego wejścia do budynku. Przed nim, w bruku ulicznym znajduje się belka z brązu – meridiana (linia południka) wyznaczona w 1791 roku przez astronoma, wykładowcę ówczesnego Kolegium Jezuickiego Antona Lorenza Jungnitza, założyciela obserwatorium astronomicznego. Już jego następcy, jeszcze za życia uczonego, obliczyli, że Jungnitz pomylił się typując przebieg 17 południka – który biegnie przez Wrocław, ale w innym miejscu.

Jako akademickie Obserwatorium Astronomiczne wieża funkcjonowała do drugiej połowy XIX wieku. Pracowali tam m.in. Palm Heinrich Ludwig von Boguslawski, jeden z pierwszych badaczy komety Halleya oraz Johann Gottfried Galla, odkrywca Neptuna.

Po przeniesieniu obserwatorium najpierw na Kępę Mieszczańską, a potem do Parku Szczytnickiego, wieża służyła m.in. za magazyn. Dopiero pod koniec XX wieku została częścią Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Z położonego na wysokości 42 metrów tarasu Wieży rozpościera się widok na Wyspę Słodową oraz na wrocławskie Stare Miasto. Na tarasie umieszczono rzeźby przedstawiające alegorie czterech nauk autorstwa Franza Mangoldta.

W 2013 r. Wieża Matematyczna przeszła gruntowny remont. – Na pierwszym piętrze wieży znajdą się ekspozycje czasowe, na drugim stała ekspozycja poświęcona astronomii – zapowiadała Urszula Rozpara, pracownik Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, przed otwarciem wieży po remoncie w styczniu 2014 r.

Zgłoś uwagę