Lokaty z funduszami

Raport MarketMoney.pl

Lokaty z funduszami inwestycyjnymi choć nie dają żadnych gwarancji zysku, to jednak dają szansę na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków. Zobacz, czy mogą się one stać alternatywą dla tradycyjnych depozytów.

Obniżki stóp procentowych spowodowały znaczne spadki oprocentowania lokat bankowych. Obecnie średnia nie przekracza już 3% w skali roku, co po uwzględnieniu podatku Belki i inflacji daje niewiele ponad 1% zysku w skali roku. W efekcie klienci banków zaczęli wypłacać pieniądze z lokat i szukać dla nich bardziej efektywnych inwestycji.

Fundusz da zarobić?

Dla wielu z nich alternatywą stały się fundusze inwestycyjne, które choć nie gwarantują ani osiągnięcia zysku, ani nawet nie zabezpieczają wpłaconego kapitału, to w ostatnim czasie mogą się pochwalić bardzo dobrymi wynikami. Dały kilkanaście procent zwrotu w ciągu ostatnich 12 miesięcy w przypadku funduszy akcyjnych i średnio prawie 5% w przypadku bezpieczniejszych funduszy obligacji. Dzięki temu, że na funduszach można zarobić o wiele więcej niż na lokacie, od kilku miesięcy cieszą się one sporą popularnością, co potwierdzają wpływy do funduszy wyższe od wypłat.

Lokata zabezpieczy kapitał

Banki również widzą w nich szansę i przygotowały produkty będące połączeniem wysokooprocentowanej lokaty i produktu inwestycyjnego. Podstawowe zalety takiego produktu, to wysokie oprocentowanie części depozytowej (średnia przekracza 5%, a najlepsza lokata oferuje aż 8% w skali roku). Niestety zdecydowana większość, to lokaty na krótki okres czasu: 3-4 miesiące. A to sprawia, że niedługo znów trzeba będzie szukać sposobu w jaki można efektywnie zainwestować swoje oszczędności. Dłuższe lokaty – w tym produkcie maksymalnie na rok czasu – dają zdecydowanie niższe odsetki (3,5% - 4%).

Zawsze jednak pieniądze zdeponowane na lokacie są w 100% bezpieczne i gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Choć po odnowieniu lokaty zapewne będą przynosić coraz niższe zyski, to w ten sposób zabezpieczamy sporą część kapitału. To dobry sposób na zbudowanie bezpiecznego i efektywnego portfela.

Lokaty z funduszem oferuje kilkanaście banków. Najczęściej dostępne są już od 2-4 tys. złotych. Tylko w Meritum Banku progi wejścia są zdecydowanie wyższe i wynoszą 10 lub 40 tys. złotych w zależności od wybranego TFI. W PKO BP dysponując kwotą 20 tysięcy złotych uzyskamy wyższe oprocentowanie depozytu, jednak Lokatę z Funduszem założyć można wpłacając już 3 tysiące złotych.

Wkład najczęściej jest dzielony po równo między lokatę i fundusz. W niektórych bankach można jednak zdecydować się na inne proporcje: w mBanku i Multibanku można podzielić pieniądze pomiędzy część depozytową i inwestycyjną w stosunku 75/25, 50/50 lub 25/75. Credit Agricole i BNP Paribas dają dwie alternatywy: 50/50 lub 70 na lokatę i 30 na fundusz. W przypadku Alior Banku kwota lokaty uzależniona jest od tego, ile zdecydujemy się zainwestować - minimalna suma lokaty to 1 tys. zł, maksymalna nie może przekroczyć 100% zainwestowanej kwoty.

Środki można zainwestować w fundusze inwestycyjne. Największy wybór oferuje mBank i Multibank – aż 43 fundusze z siedmiu różnych TFI. Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę między innymi: okres inwestycji, typ funduszu oraz własne podejście do ryzyka związanego z inwestycją. Warto również zwrócić uwagę na osiągnięte wcześniej wyniki, choć fundusze nie gwarantują uzyskania podobnych rezultatów w przyszłości.

Alior Bank jako jedyny daje również możliwość skorzystania z produktu strukturyzowanego aktualnie oferowanego przez bank lub polisy inwestycyjnej (w tym ze składką regularną). Czytaj więcej...

Zgłoś uwagę