wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Leo Festiwal 2016. Program

W tym roku Ernst Kovacic, austriacki dyrygent i skrzypek, niegdyś szef Orkiestry Leopoldinum (a nadal artystyczny dyrektor Leo Festiwalu) postawił na ćwiczenie. Nie tylko ducha, ale i ciała, bo podczas tegorocznej edycji Leo Festiwalu w salach Narodowego Forum Muzyki instrumentaliści Orkiestry Leopoldinum będą się gimnastykować i zachęcać publiczność do bycia fit (w końcu słynne Gymnopédies Erica Satie zobowiązują). W programie imprezy także opera dziecięca i skrzypek grający na oryginalnym Stradivariusie. Start festiwalu 30 maja, finisz 4 czerwca.

Reklama

Orkiestra Leopoldinum gospodarzem festiwalu

Tytuł festiwal zawdzięcza gospodarzowi, czyli Orkiestrze Leopoldinum, dla której kilka dni to doskonała okazja, by pokazać się publiczności w bardzo zróżnicowanym gatunkowo i stylistycznie repertuarze. – Muzyka spotyka się tutaj także z różnymi dziedzinami sztuki i aktywności człowieka, a wynika z tego zderzenia wiele nieoczekiwanych sytuacji – zwraca uwagę Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM, gdzie po raz pierwszy odbędzie się cały festiwal. – W tym roku Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury, co oznacza, że w wyjątkowy sposób otwiera się na kulturę i wpływy z zewnątrz – dodaje Ernst Kovacic, szef artystyczny Leo Festiwalu.

Opera dla dzieci

Na pierwszy ogień publiczność dostanie operę dziecięcą, którą wystawia się od pierwszej edycji Leo Festiwalu (obecnie mamy ósmą). W niedzielę 29 maja najmłodsi posłuchają nowej, zamówionej przez NFM, opery „Brzydkie kaczątko” z muzyką Michała Ziółkowskiego i librettem Justyny Skoczek. – Pisałem ją przez 5 miesięcy, a to pierwsza w moim życiu opera – wyjaśnia kompozytor. Bilety, niestety, już się wyprzedały.

Ćwiczenia muzyków

Kupimy je jeszcze natomiast na pozostałe koncerty, zwłaszcza na wieczór 1 czerwca (godz. 17.00), podczas którego muzycy Leopoldinum w kolejnych lokalizacjach (zaczną na placu przed NFM, potem przejdą do foyer, następnie do sal czerwonej i czarnej) zagrają i nie tylko (będą wspomniane ćwiczenia sprawnościowe), ale też będą towarzyszyć austriackiej grupie tanecznej C.O.V.Cie.Off Verticality w projekcie do muzyki „Apollo i muzy” Igora Strawińskiego. A w repertuarze jeszcze Etiudy Czernego w transkrypcji Rudolfa Kreutzera i aranżacji na smyczki Ernsta Kovacica, czy…Hymn Ligi Mistrzów (Haendel/Britten).

Warto też pozostać 1 czerwca w NFM, bo o 20.00 w Sali głównej Leopoldinum i tancerze C.O.V.Cie.Off Verticality w utworze „Twory Prometeusza”, nazywanym ostatnim klasycznym dziełem Ludwiga van Beethovena (potem jego styl ewoluował w innym kierunku).

Dwie orkiestry kameralne

Ostatni wieczór Leo Festiwalu 4 czerwca (godz. 19.00) to arcyciekawe utwory na dwie orkiestry smyczkowe (Leopoldinum zaprosiła Sinfoniettę Cracovię), w tym dzieło Kazimierza Serockiego (Sinfonietta) i Poliptyque Franka Martina, gdzie oprócz dwóch zespołów zagra (na swoim Stradivariusie) także skrzypek Benjamin Schmid.

Bilety na koncerty kosztują 15-80 zł i kupimy je w kasie Narodowego Forum Muzyki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl