wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:18

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławscy lekarze przyjrzą się nietypowym zawałom u kobiet

Wrocławscy lekarze koordynują nowatorski w skali kraju program badający nietypowe zawały serca u kobiet. Uczestniczy w nim 10 ośrodków kardiologicznych w Polsce.

Reklama

Program POL-MINOCA

Nowatorski program polega na badaniu nietypowych zawałów serca, bez istotnych zwężeń w tętnicach wieńcowych. Objętych zostanie nim ok. 500 osób, u których wykryto zawał. Jego wyniki pozwolą kardiologom opracować odpowiednią diagnostykę, sposoby leczenia oraz rokowania pacjentów.

– Rzadki zawał występujący najczęściej u kobiet. Polega na tym, że nie ma miażdżycy w tętnicach serca w klasycznym badaniu koronarografii. Ten typ zawału jest właśnie przedmiotem naszych badań – wyjaśnia ordynator Oddziału Kardiologii w DSS im. Marciniaka, dr Joanna Jaroch.

Dr Joanna Jaroch, ordynator Oddziału Kardiologii w DSS im. Marciniaka. Żródło: materiał prasowy

Na specyficzny przebieg zawału przede wszystkim narażona jest kobieta w wieku ok. 55 lat. Najczęściej występuje u niej pełen obraz kliniczny zawału serca, jednak nie widać tego w klasycznym badaniu. Liderem programu POL–MINOCA jest wrocławski Oddział Kardiologii Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka. Prowadzony będzie do 2024 r.

Mit zdrowej pacjentki z zawałem serca

– Kobiety chorują na serce zazwyczaj 10 lat później niż mężczyźni. Z badań wynika, że to właśnie choroby serca i udar są największymi „zabójcami” kobiet po menopauzie, a nie rak piersi, jak obawiają się same pacjentki – wyjaśnia dr Joanna Jaroch.

Choroba wieńcowa występująca u pań jest problemem społecznym. Dlatego jednym z zadań programu POL–MINOCA jest również podniesienie świadomości wśród kobiet i promocja profilaktyki. Kobiety zwykle za późno zgłaszają się do lekarza z objawami choroby wieńcowej. Jednocześnie rzadziej wykonuje się u nich pogłębioną diagnostykę i rzadziej zaleca się odpowiednie leczenie. W Polsce wciąż dominuje męski wzorzec zachorowania na chorobę wieńcową. Tymczasem aż 80 procent kobiet w średnim wieku ma co najmniej jeden klasyczny czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej.

Przede wszystkim badania profilaktyczne

Kardiolodzy apelują, żeby kobiety, u których występują czynniki ryzyka takie jak: cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, palenie papierosów, częściej zgłaszały się na badania profilaktyczne. Kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na nagle pojawiające się objawy takie jak: duszność, ogólne osłabienie, bóle brzucha, objawy ze strony przewodu pokarmowego, gdyż one właśnie mogą być początkiem zawału serca.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl