Poznaj dzieje demoludów, czyli „Lato z historią” [PROGRAM]

„Lato z historią” – to kilka tygodni różnych imprez przybliżających powojenne lata w Polsce i krajach bloku wschodniego. Jest trzecim – po spotkaniu z prof. Philipem Zimbardo oraz Międzynarodowym Przeglądzie Filmowym „Świat bez wolności” – wydarzeniem zaplanowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 


„Lata 70. XX w. w Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polsce, Rumunii, na Węgrzech to czas triumfu tzw. realnego socjalizmu. Władza komunistyczna już ustabilizowała swoją pozycję i kupowała społeczne poparcie za cenę poprawy warunków życia. Niepokornych kontrolowała tajna policja polityczna, czyli bezpieka. W dorosłość wchodziły pierwsze pokolenia od narodzin wychowane w komunistycznej dyktaturze. Ludzie ci w większości nie znali życia w innym świecie. Zdawali się być pogodzeni z otaczającą ich rzeczywistością i starali się czerpać z niej jak najwięcej korzyści. Opozycja – nawet jeżeli istniała – miała marginalne znaczenie. I choć w kolejnej dekadzie komunizm upadł, bezkrytycznie powielana legenda lat siedemdziesiątych jako beztroskiego okresu szczęśliwości trwa…” – to fragment tekstu, pochodzącego z katalogu wystawy IPN-u „Komunizm – La Belle Époque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego”. Ekspozycja ta to niejako punkt wyjścia do szeregu towarzyszących jej wydarzeń, które przez pięć tygodni będą dostępne dla każdego wrocławianina i wszystkich przebywających w tym czasie w naszym mieście.

W programie znalazły się m.in.: prezentacje publikacji IPN oraz spotkania i dyskusje wokół nich; spotkanie z autorem najpopularniejszych gier IPN – Karolem Madajem; pokazy gier planszowych i prezentacja komiksów wydanych przez IPN; warsztaty z rysownikiem komiksów; tajniki pracy archiwistów; gry terenowe, atrakcje dla dzieci; filmy fabularne; tworzenie wystawy poświęconej postaciom Polskiego Państwa Podziemnego.

Zobacz szczegółowy program „Lata z historią” na go.wroclaw:

„Lato z historią” – zaprasza IPN

„Lato z historią” – zaprasza IPN

Dla wszystkich / ESK / Wakacje 2016
Termin od 16 lipca 2016 do 14 sierpnia 2016

Miejsce Wrocławskie Centrum Kongresowe

Zobacz
Zgłoś uwagę