Lato w Synagodze: Bente Kahan i Gjertrud’s Gypsy Orchestra

Festiwal Lato w Synagodze trwa. Tym razem w niedzielę 23 sierpnia wystąpi Bente Khan – żydowsko-norweska wokalistka wraz z Gjertrud’s Gypsy Orchestra. Zaprezentują recital „Yiddishkayt”, czyli piosenki w jidysz.


[KONKURS] Wygraj bilety na recital Bente Kahan i Gjertrud’s Gypsy Orchestra

Yiddishkayt (jidyszkejt) to w dosłownym tłumaczeniu żydowskość wyrażona w jidysz, języku nazywanym mame loszn - językiem matki. Pieśni, wiersze, dowcipy, przekleństwa i codzienne rozmowy Żydów aszkenazyjskich od tysiąca lat zapisywane są hebrajskimi literami i wyrażają żydowską duszę.

Yiddishkayt w wykonaniu Bente Kahan i Gjertrud's Gypsy Orchestra to recital piosenek jidysz. Program koncertu obejmuje różnorodne utwory: począwszy od pieśni religijnych i piosenek ludowych po piosenki stworzone dla teatru jidysz. Jego początki sięgają XIX w. w Europie Wschodniej, a rozwój nastąpił w USA i w Izraelu wraz z emigracją Żydów z Europy Wschodniej do tych krajów.

Na muzykę jidysz, silnie zakorzenioną w kulturze żydowskiej, wywierały istotne wpływy zarówno polska, rosyjska i bałkańska muzyka ludowa, jak i amerykański blues i musical, lecz co najważniejsze; oddziaływania te były dwukierunkowe. Naturalne jest zatem umieszczenie języka, literatury i muzyki jidysz w kontekście kultury Zachodu. Zwłaszcza dziś, gdy rozumiejących i mówiących w jidysz pozostało niewiele osób.

Gjertrud's Gypsy Orchestra tworzą Georg M. Reiss - klarnet, tarogato; Gjertrud Okland - skrzypce; Helene Waage - wiolonczela; Pal Thorstensen - kontrabas; Tom Karlsrud - akordeon; Trond Villa - skrzypce, mandolina. Bente Kahan – śpiew i gitara.

Koncert rozpocznie się o godz. 19 w Synagodze pod Białym Bocianem. Bilety: Normalne 35zł, ulgowe 25zł, do kupienia od godziny 17:00 w dniu wydarzenia przed Synagogą Pod Białym Bocianem (ul. Włodkowica 5a). Rezerwacja biletów: bilety@fbk.org.pl, tel. 71 782 81 23 lub 71 341 89 47.

Zgłoś uwagę