wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Lacrosse - gra rdzennych mieszkańców Ameryki Płn.

Często słyszymy, że lacrosse, to ten sport, w którym zawodnicy biegają po boisku z siatką na motyle. Lacrosse to gra pochodzenia indiańskiego, w zależności od plemienia, które w niego grało, zasady było nieco inne. Jedynymi wspólnymi elementami wszystkich odmian lacrosse były zawsze kij i piłka.

Reklama

Co ciekawe i w zasadzie naturalne, poczatkowo lacrosse nie miał wyznaczonych konkretnych boisk. Nie było ustawianych bramek, nie było słupków i siatek. Przed wieloma laty za bramki robiły elementy natury – skały, drzewa i krzewy.

Lacrosse – mała wojna

Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej grali w lacrosse dawno temu, a w drużynie czasami było od 100 do nawet 1000 zawodników, co w obecnych czasach jest wręcz niemożliwe. Były też sytuacje, w których indiańscy wojownicy grając w lacrosse... dosiadali koni.

Lacrosse od zawsze był sportem, ale od zawsze znaczył coś więcej niż tylko sport. Rywalizacja pomiędzy plemionami, a nawet członkami jednego z plemion była traktowana bardzo poważnie. Stąd w języku czirokeskim lacrosse znaczy mała wojna, w języku mohawk młodszy brat wojny. Są też dwa inne tłumaczenia, nieco mniej poważne - mężczyźni uderzają okrągły obiekt - to z języka onondaga, a w odżibwe - uderzają pośladki.

Mała wojna była także sposobem na wejście w dorosłość dla młodszych członków plemienia. Sam sport odkryli francuscy misjonarze w 1636 roku, którzy osiedlili się w Quebeck. A dlaczego lacrosse? W języku francuskim lacrosse oznacza mniej więcej tyle, co zakrzywiony kij.

Na olimpiadzie

W 1904 i 1908 roku lacrosse był dyscypliną olimpijską. Jego podstawowe zasady ustalono w połowie dziewiętnastego wieku we wspomnianej Kanadzie. Ulegały one wielu modyfikacjom, ale sam rdzeń, zawsze pozostawał niezmienny.

Duży bum na lacrosse pojawił się w latach 70-tych XX wieku. Wtedy właśnie, dzięki rewolucji technologicznej i powszechnemu użyciu lekkich stopów materiałowych, zaczęto zamieniać kije drewniane na aluminiowe czy plastikowe. Co ciekawe wielu badaczy i antropologów uznaje, że lacrosse był pierwszym narodowym sportem w USA.

W Polsce lacrosse pojawił się stosunkowo niedawno. – Tomasz Kędzia, nasz guru, podpatrzył ten sport podczas swojej wizyty w Czechach, gdzie gra się już chyba 25 lat i lacrosse jest dużo bardziej rozwinięty – tłumaczy jeden z zawodników Kosynierów Wrocław.

To właśnie Kosynierzy, wspólnie z Hussars Poznań, są ojcami lacrosse w naszym kraju. Pierwszy mecz został rozegrany pomiędzy dwoma wspomnianymi drużynami w 2007 roku i zakończył się sprawiedliwym remisem 5:5. Po latach drużyny lacrosse powstawały w kolejnych miastach - Warszawie, Oświęcimiu, Łodzi. We Wrocławiu funkcjonuje także żeńska drużyna lacrosse - Kosynierki Wrocław.

W lacrosse można grać zarówno na hali jak i na świeżym powietrzu. W tym roku reprezentacja Polski drugi raz z rzędu brała udział w mistrzostwach świata, które zostały rozegrane w Denver w USA. Jest to też dyscyplina, którą będzie można oglądać w 2017 r. podczas 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games.

SR

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl