wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:06

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zobacz kwadrantydy. Gdzie oglądać spadające gwiazdy?

Na początku stycznia miłośników zjawisk astronomicznych czeka wyjątkowe widowisko. W środę, 3 stycznia w Polsce będą najlepsze warunki do podziwiania kwadrantydów, czyli roju meteorów. Gdzie i o której będzie je można obserwować na niebie nad Wrocławiem?

Reklama

Kwadrantydy to rój meteorów aktywny co roku od 1 do 7 stycznia. Nazwa pochodzi od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego. Prędkość meteorów wynosi około 41 km/s. Aktywność roju jest wysoka i w maksimum może wynieść nawet 120 zjawisk na godzinę. Pierwsze doniesienia o roju Kwadrantydów pochodzą z 1835 roku.

Równie ciekawe jak perseidy

Każdy rój meteorów wiąże się z pozostałościami komety. – Najogólniej mówiąc komety to bryły brudnego śniegu i lodu. Gdy taka kometa zbliża się do Słońca, lód zaczyna odparowywać i okruchy z jądra komety są uwalniane w przestrzeń, tworząc przy tym charakterystyczny warkocz. To właśnie te zagubione okruchy wpadające w atmosferę ziemską możemy zobaczyć jako kwadrantydy. Przypomina to piękne, niecodzienne zjawisko meteoru – tłumaczy prof. Michał Tomczak, dyrektor Instytutu Astronomicznego na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kwadrantydy – pod względem astronomicznym – to równie ciekawe zjawisko, jak popularniejsze od nich, przypadające na połowę sierpnia perseidy. - To porównywalne zjawiska, bardzo widowiskowe. Jednak ze względu na pogodę, częstsze zachmurzenie, kwadrantydy w styczniu ciężej dostrzec, niż perseidy, które obserwujemy latem – dodaje Michał Tomczak.

Nawet 120 zjawisk na godzinę

Maksimum obserwacji kwadrantydów przypadnie w środę, 3 stycznia w godzinach 15.00 – 20.00. - W tym okresie możemy zaobserwować nawet 120 zjawisk na godzinę. Niestety, nie będzie to łatwe, bo prognozy nie zapowiadają dobrej pogody. Dodatkowo, w Nowy Rok mieliśmy pełnię Księżyca, co dodatkowo utrudnia obserwację, ponieważ Księżyc świeci wyjątkowo jasno – podkreśla dyrektor Instytutu Astronomicznego UWr.

Mimo wszystko, jeżeli jutro późnym popołudniem spojrzymy na północno-zachodnią część nieba, to mamy szansę dostrzec „spadające gwiazdy” (najlepiej w okolicach dyszla Wielkiego Wozu).

Gdzie obserwować kwadrantydy we Wrocławiu?

Eksperci są zgodni - im większa i ciemniejsza przestrzeń wokół nas, tym wrażenie będzie lepsze, a sama obserwacja dużo dokładniejsza. Gdzie w stolicy Dolnego Śląska oglądać kwadrantydy?

– Bardzo dobrze sprawdzą się ciemniejsze tereny, z dala od dużej liczby świateł z ulicznych latarni, samochodów czy z domów, które utrudniają widoczność. W związku z tym najlepiej wybrać się do parku lub na wały nad Odrą. Oczywiście, można również wyjechać poza Wrocław i znaleźć odrobinę pustej przestrzeni lub wybrać się na punkt obserwacji Wzgórza Trzebnickie – podpowiada prof. Michał Tomczak.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl