wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Kuratorzy ESK 2016 o sztuce i architekturze
Kliknij, aby powiększyć
Michał Bieniek i Zbigniew Maćków opowiadali, jak zmieni się Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 archiwum www.wroclaw.pl
Michał Bieniek i Zbigniew Maćków opowiadali, jak zmieni się Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016

Forum ESK 2016 to cykl spotkań, podczas których wrocławianie mają szansę poznać kuratorów pracujących nad projektami z różnych dziedzin. We wtorek w Kinie Nowe Horyzonty o swoich planach na najbliższe (i niekoniecznie dwa) lata opowiedzieli Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury oraz Michał Bieniek, kurator ds. sztuk wizualnych.

Reklama

Publiczność dopisała, a ludzie odważniej pytali o interesujące ich kwestie, m.in. o kooperatywy mieszkaniowe, dom kultury na mającym powstać osiedlu WUWA 2, czy dostępność wielu obiektów kultury dla osób niepełnosprawnych. W dyskusji pojawiło się kilka ciekawych pomysłów, m.in. zagospodarowania przestrzeni pod Rondem Reagana (na galerię dla młodych artystów), czy zatrudniania osiedlowych plastyków, którzy poświęcą czas, by aktywizować młodzież (m.in. na Nadodrzu).

Sztuka wychodzi w miasto

Scenariusz spotkań Forum ESK jest z reguły ten sam – gość przedstawia własną wizję działań na 2016 rok i przedsięwzięcia (albo ich zarys), a potem podejmuje dyskusję, odpowiada na pytania.

Michał Bieniek, kurator odpowiadający za sztuki wizualne nieco go zmienił pokazując film, w którym on sam oraz współpracujący dyrektorzy muzeów i galerii, a także artyści uchylili rąbka tajemnicy na temat tego, co nas czeka w dziedzinie szeroko pojętej plastyki. Szeroko pojętej, bo Michał Bieniek zwraca uwagę, że sztuki wizualne dotyczą także poprawiania jakości danego miejsca, życiowej przestrzeni. Przykład? Na ulicy Hubskiej 62-72, gdzie nowa zabudowa otoczyła już istniejącą starą i zniszczoną. Artyści chcą współpracować z mieszkańcami i zmienić to miejsce.

To nie koniec. Sztuka trafi też na Stadion Wrocław. Czasowo do lóż VIP- owskich, gdzie będzie można obejrzeć wyróżniające się prace, na membranie przypomniana zostanie natomiast postać i prace Wacława Szpakowskiego, stawianego w jednym rzędzie m.in. z takimi artystami, jak Wassily Kandinsky, prekursora światowej moderny.  W przygotowywanym dla działań artystycznych Pasażu Ruska 46 zabłysną uratowane z różnych miejsc zabytkowe neony.

Krasnal z bocianem na Lotnisku

Na sporą sensację zapowiada się jednak inicjatywa Jerzego Kosałki, która sprowokowała wybuchy śmiechu, bo jego pomysł na ozdobienie terminalu Portu Lotniczego im. Kopernika jest dość nietuzinkowy. Artysta performer miłujący pracę w przestrzeni publicznej wymarzył sobie inwazję bocianów osiodłanych przez wrocławskie krasnale, które mają zaskoczyć podróżnych. W hali ma też stanąć ponad dwumetrowy krasnal w rzucających się w oczy kolorach, który jest dalekim nawiązaniem do filmu „Kingsajz” Juliusza Machulskiego.   

Crème de la crème w sztuce

Spośród wielkich wystaw czeka nas wystawa prac Alessandra Mandiniego, włoskiego mistrza designu i architekta, ekspozycja wrocławskiej awangardy w Muzeum Współczesnym Wrocław, publikacja dokumentująca, jakie procesy zachodziły we Wrocławiu w ciągu ostatnich lat, jak zmieniało się miasto i kilka dużych wystaw światowej sławy malarzy, choć szczegółów jeszcze nie zdradzano.

Architektura znaczy uczestnictwo

Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury apelował, by ludzie nie bali się partycypować w zmienianiu własnego miasta. – Chcemy dać przyspieszony kurs edukacji architektonicznej wrocławianom, aby z biernych konsumentów papki przestrzennej i sfrustrowanych członków Polskiej Partii Protestu stali się czynnymi uczestnikami procesu przemiany – podkreślał znany wrocławski architekt. Przypomniał, że w żadnym polskim mieście nie ma tylu ciekawych budowli z lat 60., złotego okresu dla polskiego projektowania. – To nie jest szarobure dziedzictwo PRL-u – zaznaczał i zapowiedział m.in. plan rewitalizacji zabudowy sprzed blisko 50 lat (m.in. trzonolinowca).

WUWA 2 i bielizną w architektów

Zbigniew Maćków przypomniał zarówno wiele inwestycji w ramach ESK 2016 (m.in. nowe projekty Przejścia Świdnickiego, Baru Barbara), jak i flagową inwestycję – osiedle WUWA 2 na Żernikach z wzorcowym domem seniora, bazarkiem. Odpowiadał też na pytania o kooperatywy mieszkaniowe, w Polsce nową inicjatywę, choć z powodzeniem wprowadzoną w życie za zachodnią granicą Polski (np. w Berlinie). Uczestników Forum ESK interesowało, czy kooperatywy powstaną także w innym miejscu miasta oprócz Żernik (w przyszłości to możliwe), ale i o to, dlaczego dom kultury w WUWA 2 powstanie przed wprowadzeniem się mieszkańców (by odwrócić tradycyjny porządek, czyli osiedle, na którym dopiero planuje się dom kultury, ale na realizację trzeba potem długo czekać). Marzenie Zbigniewa Maćkowa. By po 2016 roku w rubryce hobby w wielu cv pojawiło się słowo „architektura”, a w zaproszonych na prelekcje architektów rzucano bielizną.

Kolejne spotkanie w ramach Forum ESK 2016 już 23 kwietnia z udziałem Jarosława Freta jako kuratora ds. teatru i Chrisa Baldwina jako kuratora zajmującego się performance’em.

Magdalena Talik 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl