wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 17°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Europejska Noc Literatury 2022 w sobotę 20 sierpnia [PROGRAM, KTO CZYTA]

Magdalena Talik,
Znamy program Europejskiej Nocy Literatury 20 sierpnia 2022, a tak Joanna Trzepiecińska czytała w ubiegłym roku mat. pras.
Znamy program Europejskiej Nocy Literatury 20 sierpnia 2022, a tak Joanna Trzepiecińska czytała w ubiegłym roku

Już w sobotę 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim Europejska Noc Literatury. Fragmenty 10 książek, m.in. Zadie Smith, Kornela Filipowicza, Andrzeja Stasiuka, przeczyta 10 aktorów, m.in. Agata Buzek, Aleksandra Popławska i Tomasz Schuchardt. Kuratorem Europejskiej Nocy Literatury 2022 jest Michał Rusinek, a hasłem przewodnim „Temat rzeka”. Specjalnie tego dnia zamknięta zostanie część placu Kościuszki.

Reklama

Hasło Europejskiej Nocy Literatury – Temat rzeka

Organizator – od tego roku Wrocławski Instytut Kultury – ujawnił wszystkie tytuły książek, których fragmentów posłuchamy i osiem nazwisk aktorów, którzy je przeczytają ze scen w róznych miejscach Przedmieścia Świdnickiego w sobotę 20 sierpnia.   

Książki wybrał kurator Europejskiej Nocy Literatury 2022 Michał Rusinek, literaturoznawca, słynny niegdyś sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także autor lubianych przez najmłodszych książek. Motto ENL 2022 to „Temat rzeka”.  

W miastach fascynuje mnie ich stosunek do rzek, nad którymi się znajdują. Można odwracać się od rzek i traktować je jak ścieki, obiekt wstydu, albo zwracać się ku rzekom. Rzeka wydała mi się ponętną i pojemną metaforą, a pomyślałem, że jeśli stanie się tematem ENL, książek będzie bardzo wiele.
Michał Rusinek, kurator Europejskiej Nocy Literatury 2022

Książki, których fragmenty poznamy podczas ENL 2022

W sobotę 20 sierpnia we Wrocławiu usłyszymy fragmenty następujących książek:

Znani aktorzy czytają na Europejskiej Nocy Literatury 2022

W sobotę 20 sierpnia fragmenty książek przeczytają m.in.

Gdzie będą czytali aktorzy podczas Europejskiej Nocy Literatury 2022

Miejsce zostało wybrane zanim Michał Rusinek zaproponował temat, dlatego wszystko odbędzie się na osiedlu, które rzeki nie posiada. Przedmieście Świdnickie to część Wrocławia, która rozwinęła się na początku XIX wieku, kiedy wyburzone zostały mury otaczające Stare Miasto. Od tego czasu było eleganckim salonem miasta, jednocześnie tu lokowane były zakłady przemysłowe. Festung Breslau doświadczyło Przedmieście Świdnickie, ale w układzie urbanistycznym można odnaleźć ślady dawnej świetności rozrywkowej i przemysłowej. 

Wśród miejsc czytań wszystkie zróżnicowane elementy, które składają się na tożsamość Przedmieścia Świdnickiego.

Plac Kościuszki będzie Literacką Strefą Relaksu

W sobotę 20 sierpnia dla ruchu zamknięta zostanie połowa placu Kościuszki (od strony Galerii Sic! BWA Wrocław i od strony Green Caffè Nero) – tam zlokalizowane będą liczne atrakcje, m.in. scena, z której posłuchamy fragmentu książki, mobilna księgarnia, gdzie kupimy książki, które będą czytane podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury 2022. Znajdziemy także punkt akcji „Pij kranówkę”, a wieczorem obejrzymy pokaz specjalny „Rejsu” Marka Piwowskiego w ramach cyklu Polish Cinema For Beginners.   

Europejska Noc Literatury 2022 dla osób z niepełnosprawnościami

Dzięki współpracy z Fundacją Katarynka przewidziano m.in. spacer z audiodeskrypcją i w Polskim Języku Migowym, a prosto ze spacerów zainteresowani przyjdą na 2 wybrane czytania Europejskiej Nocy Literatury, które będą tłumaczone na PJM. Ważne jest także, że 8 z 10 miejsc Europejskiej Nocy Literatury 2022 będzie dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. 

Akcja „Z książką bez biletu” 20 sierpniu we Wrocławiu

Podczas Europejskiej Nocy Literatury, czyli 20 sierpnia będzie można poruszać się po Wrocławiu transportem zbiorowym bez biletu. Trzeba mieć tylko w ręce książkę.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl