Księgi artystyczne Zbigniewa Makowskiego

Zbigniew Makowski tworzy niezwykłe, oryginalne książki artystyczne. Po raz pierwszy zobaczymy ich aż 90. Wystawa została zorganizowana z okazji 85-tych urodzin tego wybitnego artysty - malarza, rysownika, poety.


Zwiedzający będą mogli zobaczyć prawie 90 ksiąg artystycznych, 21 prac na papierze oraz kilka obrazów olejnych, wśród których znajdzie się największy obraz Zbigniewa Makowskiego scalony specjalnie na tę ekspozycję z trzech części. Większość prezentowanych dzieł pochodzi z prywatnej kolekcji artysty i nigdy wcześniej nie była pokazywana publicznie.

Książki artystyczne zajmują w twórczości Zbigniewa Makowskiego wyjątkowe miejsce. Od początku do końca wykonuje je samodzielnie: własnoręcznie rysuje, maluje, kaligrafuje, zszywa. Pierwsze prace przypominające książki zaczął tworzyć już w czasie nauki w gimnazjum. Ozdabiał wtedy swoje zeszyty do języka polskiego i biologii, wklejając do nich pocztówki i ilustrując rysunkami nawiązującymi do tematu lekcji. Jedną z pierwszych jego książek jest wykonana dla syna składana w harmonijkę książeczka o ukochanym kocie Patryku.
„Wczesne działania artystyczne związane z książkami Makowski realizował w czasach deficytu materiałów plastycznych - pisze w katalogu wystawy jej kuratorka Magdalena Szafkowska. Twórca, który wysoko ceni urodę tworzywa, wykorzystywał do swoich celów stare, solidne, drukowane na szlachetnym, spłowiałym papierze księgi. Ich pierwotna zawartość nie miały dla niego większego znaczenia – zamalowywał ich strony, dziurawił, nadając im nowy kształt oraz sens”.

Własne, w pełni autorskie dzieła sztuki książki Zbigniew Makowski zaczął tworzyć po powrocie z kilkumiesięcznego pobytu w Paryżu. Swoje rękopisy wypełnia ilustracjami, miniaturami malowanymi gwaszem, tuszem i akwarelą, rysowanymi ołówkiem. Zafascynowany liternictwem, traktuje je jak ornament, a jednocześnie w pełni wykorzystuje jego stałą funkcję komunikatywną. Inspiracje czerpie z dzieł m.in. Botticelliego, Donatella, Caravaggia, Rembrandta, El Greca, posługuje się również cytatami z dzieł wielkiej literatury. Do swoich dzieł przemyca idee mistycyzmu oraz szeroko pojętą wiedzę tajemną.
Wystawie towarzyszy katalog autorstwa Magdaleny Szafkowskiej „Księgi artystyczne Zbigniewa Makowskiego”. Wystawa trwa do 15 listopada 2015

Wydarzenia na go.wroclaw.pl
Księgi artystyczne Zbigniewa Makowskiego

Księgi artystyczne Zbigniewa Makowskiego

Wystawa
Termin od 29 września 2015 do 15 listopada 2015

Miejsce Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zobacz
Zgłoś uwagę