Konkurs plastyczny "Bądź widoczny, noś odblaski"

Jesienią zmrok zapada coraz szybciej, a wraz z nim spada też widoczność pieszych na drogach. Straż Miejska Wrocławia apeluje, by uczniowie nosili elementy odblaskowe. W propagowaniu tej idei ma pomóc konkurs plastyczny dla szkół: „Bądź widoczny, noś odblaski”.

  • dzieci wykonujące prace plastyczne

    fot. Straż Miejska Wrocławia


Dlaczego noszenie odblasków ma sens? - Pieszego idącego poboczem po zmroku, kierowca widzi zazwyczaj z odległości 20-30 metrów. Dzięki odblaskom odległość ta rośnie do około 130-150 metrów. Poza obszarem zabudowanym noszenie odblasków jest obowiązkowe. Ale – jak przekonują policjanci i strażnicy miejscy - warto je nosić także w terenie zabudowanym.

O odblaskach warto wiedzieć dwie rzeczy:

  • Po pierwsze – światła samochodu w pierwszej kolejności oświetlają dół sylwetki pieszego. Jeśli umieścimy odblaski niżej, szybciej staniemy się widoczni dla nadjeżdżających aut. Odblaski powinny być oczywiście widoczne zarówno dla nadjeżdżających z przodu, jak i z tyłu.
  • Po drugie – nie każdy jaskrawy gadżet odbija światło tak samo. Warto wybierać odblaski z certyfikatem CE. Jego brak może oznaczać, że światło odbite widoczne będzie z mniejszej odległości.

Widzieć i być widzianym

- Widzieć i być widzianym – to główna zasada bezpiecznego poruszania się pieszych, a w zwlaszcza dzieci na drodze. Momentem szczególnie niebezpiecznym jest poruszanie się jezdnią, poboczem lub przechodzenie na drugą stronę ulicy. Jesienna szaruga, brak światła, mżawka, mgła powodują, że jesteśmy na drodze słabo widoczni. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 20-30 metrów, osoba mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna z odległości 130-150 metrów – to może uratować życie. Odblaski warto także stosować podczas biegania czy jazdy rowerem – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik wrocławskiej Straży Miejskiej.

Konkurs plastyczny dla uczniów

Trwa konkurs plastyczny dla uczniów klas 0-III, „Bądź widoczny, noś odblaski”. Prace wykonane dowolną techniką i przedstawiające bezpieczne zachowanie na drodze, przesyłać można do 23 października, za pośrednictwem nauczyciela prowadzącego. 

plakat konkursu Bądź widoczny, noś odblaski

Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej Straży Miejskiej.Zgłoś uwagę