Trwa konkurs na „Dworzec Roku”, zgłoś swojego faworyta

Trwa konkurs na „Dworzec Roku”, do 11 lipca można wskazać najlepszy dworzec kolejowy 2021 roku. To od Twojego głosu zależy, który obiekt dostanie nagrodę. Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja najlepszych dworców kolejowych w Polsce. Swojego faworyta można zgłosić.


Fundacja Grupy PKP i Fundacja ProKolej wspólnie organizują konkurs na Dworzec Roku. Konkurs służy promocji transportu kolejowego, zebraniu i propagowaniu dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowaniu nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów użyteczności publicznej. Każdy może zgłosić swojego faworyta, wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej.

Czytaj też: Dworzec główny PKP - Wrocław

– W maju rozpoczęliśmy etap zbierania propozycji polskich dworców kolejowych do konkursu. Każdy może zgłosić swoją propozycję. Na zgłoszenia czekamy do 11 lipca. Po wstępnej selekcji, dokonanej na podstawie obiektywnych kryteriów, wybierzemy te, które przedstawimy niezależnym ekspertom – tłumaczy dr Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej, pomysłodawca konkursu – to właśnie oni dokonają szczegółowych audytów, czyli zbadają m.in. poziom świadczonych usług obejmujących takie kwestie jak: atrakcyjność, dostępność, czystość, estetyka, poczucie bezpieczeństwa czy powiązanie z systemem lokalnego transportu oraz poziom jakości obsługi pasażera. 

Główne cele konkursu

  • wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce
  • zebranie i propagowanie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych
  • promowanie dworców nowoczesnych i funkcjonalnych

– To wyjątkowy projekt, który doskonale wpisuje się w zakres działań Fundacji Grupy PKP. Dokładamy wszelkich starań, by inicjować i promować wydarzenia wspierające rozwój polskiej kolei. Konkurs na „Dworzec Roku” przyczynia się do upowszechniania pozytywnych przemian wśród osób podróżujących pociągami. Opinie pasażerów są także cenną wskazówką, pokazującą kierunek, w jakim powinny zmierzać dalsze działania, których zadaniem jest budowa kolei nowoczesnej, bezpiecznej i przyjaznej dla odbiorcy – podkreśla Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Przebieg konkursu

  • Zgłoszenia dworców do konkursu dokonuje się poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego na stronie internetowej konkursu.
  • Na podstawie zgłoszeń, zawartych w nich opisów oraz przesłanych zdjęć organizator wyłoni nie mniej niż 20 obiektów, które podlegać będą procesowi oceny i audytu.
  • Zwycięskie i wyróżnione dworce uzyskują prawo używania tytułu „Dworzec Roku 2021” i wsparcie Organizatora w promocji obejmującej media branżowe i publiczne.

W minionych edycjach oddano ponad 20 000 głosów. To pokazuje poziom zainteresowania wskazaniem najlepszych praktyk na kolei. Zeszłoroczne zmagania wygrał dworzec w Przemyślu i Rudzie Chebziu. Kto będzie tegorocznym laureatem? O tym przekonamy się w listopadzie.Zgłoś uwagę