Koniec z recesją w Europie

Dane są jednoznaczne

mIndeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 2013 roku 52,7 pkt. wobec 51,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Jeszcze szybciej rośnie koniunktura w Niemczech. W Polsce nastroje osłabły.

Wstępnie szacowano, że indeks w strefie euro wyniesie 52,7 pkt. Jeszcze wyraźniej widać poprawę w Niemczech.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym głównej europejskiej gospodarki, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 2013 roku 54,3 pkt. wobec 52,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 54,2 pkt.

Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu spadł do 53,2 pkt. z 54,4 pkt. w listopadzie - podał bank HSBC. Jak napisali autorzy badania w komentarzu, w grudniu tempo wzrostu produkcji i nowych zamówień oraz eksport pozostały silne, ale były słabsze niż w listopadzie.

Komentując grudniowe dane PMI, Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds.Europy Środkowo-Wschodniej, powiedziała: Dobre wieści są takie, że badanie PMI wskazuje na kontynuację poprawy koniunktury w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Złe wieści są takie, że tempo tej poprawy w grudniu nieco spowolniło. W sumie wskaźnik PMI wyniósł średnio 53,6 w 4 kw. 2013, co jest najwyższym odczytem od 1 kw. 2011. Czytaj więcej...

Zgłoś uwagę