Zakończenie roku szkolnego 2016. Od dziś wakacje!

W piątek, 24 czerwca, około 31 800 dzieci wrocławskich szkół podstawowych, 11 500 uczniów gimnazjów i 17 200 uczniów szkół ponadgimnazjalnych (w tym absolwenci), zakończy rok szkolny 2015/2016. Przed nimi dwa miesiące upragnionych wakacji. Dziś jeszcze czekają ich uroczyste apele i akademie, rozdanie świadectw i pożegnania z kolegami i koleżankami oraz nauczycielami. 

  • Najlepsi uczniowi Gimnazjum nr 10 i IX LO


Jedynie maturzyści, (około 5 900 uczniów) rok szkolny zakończyli już w maju.

Wyjątkowo uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ul. Piotra Skargi, na terenie IX LO, które odwiedził prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. – Gratuluję uczniom tak wielu osiągnięć i życzę wszystkim wspaniałych wakacji – mówił prezydent. 

Specjalnym gościem imprezy był wicepremier Mateusz Morawiecki – absolwent słynnej „dziewiątki”. Był też ambasador Hiszpanii w Polsce (IX LO słynie z klas hiszpańskojęzycznych i sukcesów uczniów na olimpiadach językowych). Wicepremier ze sceny wspominał czas spędzony w szkole, opowiadając uczniom anegdoty z tamtych lat, a zwłaszcza, gdy z całą klasą brał udział w odsłonięciu pomnika Juliusza Słowackiego, niedaleko szkoły. Było to w 1984 roku.

– Skandowaliśmy z innymi uczniami słowa, które wówczas padły z ust pisarza, prof. Jana Dobraczyńskiego, że: „Słowacki to poeta czasu niewoli”. Stojący milicjanci byli zupełnie zdezorientowani i nie wiedzieli jak się zachować, bo słowa były jednoznaczne – opowiadał Mateusz Morawiecki. Nieco później wraz Rafałem Dutkiewiczem gratulowali najlepszym uczniom szkoły, wręczając upominki i nagrody. Wieloletnia dyrektor szkoły Izabela Koziej, tradycyjnie zaś życzyła uczniom udanych wakacji, a wicepremiera Morawieckiego prosiła by obiecał, że jeszcze raz odwiedzi szkołę, bo nie zdążył wziąć udziału w specjalnym konkursie, który dla niego przygotowali. 

Udany rok

Ten rok był bardzo dobry dla wielu wrocławskich szkół. W światowym finale Olimpiady Kreatywności złoty medal zdobyli uczniowie Gimnazjum nr 13, a światowe finały Odysei Umysłu wygrały zespoły z SP nr 8 i absolwenci X LO.

Rekordowy okazał się ten rok dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, który wspólnie z innymi szkołami z całej Polski pobił Rekord Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania w ramach programu Śniadanie Daje Moc. Wzięło w nim udział 6778 uczestników! 

Gdzie spędzić wolny czas?

Część uczniów na pewno wyjedzie gdzieś na letni wypoczynek. Ci, którzy z różnych względów nigdzie nie wyjadą i spędzą wakacje we Wrocławiu nie muszą się nudzić. Czekają kąpieliska, baseny, place zabaw, parki. 

Program na wakacje we Wrocławiu przygotowało kilkadziesiąt ośrodków. Półkolonie i zajęcia dla dzieci i młodzieży szykują wrocławskie szkoły, domy i centra kultury, aquapark, szkoły językowe, Humaniatarium. Wakacje można spędzić na warsztatach plastycznych czy tanecznych, w muzeum, na wycieczkach. Różne atrakcje mają też ośrodki i centra sportowe.

Zgłoś uwagę